Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Kasım 2020

Bin Bilsen De Bir Bilene Danış Kompozisyon

Bu yazımızda bin bilsen de bir bilene danış kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsanlar, öğrenerek hayatlarına devam ederler. Öğrenmek, insanın fıtratına uygun bir eylemdir. İnsanın tecrübe sahibi olması, hayatına devam etmesi için gerekli ihtiyaçları temin etmesi, öğrenmesi ve öğrenilmiş davranışları geliştirmesiyle sağlanır.

Psikolojik olarak insan bu düzeyde bir öğrenmeyi temel öğrenme olarak içselleştirdikten sonra formal öğrenme seviyesine eğitim ve öğretimle çıkar. İnsanlar, hayatı boyunca öğrenmeye devam eder. Çünkü insan hata eden bir varlık olarak tecrübe kazanır.

İnsanların her şeyi bilmesi mümkün değildir. Hatta bilgi o kadar sonsuzdur ki insan öğrendikçe bilmediği şeylerin farkına vararak sonsuz bir denizde gibi yaşar. İnsan bildiğinin alimi, bilmediğinin cahilidir.

Cahili olduğumuz konularda da alimi olduğumuz konularda da tecrübe sahibi insanlardan yararlanmak gerekir. Öyle ki bin bilsen de bir bilene danış sözüyle, danışmanın, fikir almanın, farklı açılardan bakabilmenin önemi vurgulanmıştır.

Danışmak insanı psikolojik olarak da rahatlatır. Damdan düşmenin ne demek olduğunu herkes bilir ama en iyi damdan düşen bilir. Bu bakımdan bilginin gücüyle hareket edip hatasız ilerlemenin yolu, o bilgiye sahip kim varsa istifade etmekten geçer.

Bir konuda kesin sonuç almak ya da hatasız ilerlemek istiyorsanız, bildiğiniz ya da bilmediğiniz bir durumla karşılaşınca mutlaka özellikle sizden büyüklere danışmanız gerekir. Çünkü hayat tekerrürlerden ibarettir ve yaşadığınız olay muhakkak birisinin başına gelmiştir.

Karar almak, tercih yapmak, risk almak bu bakımdan bin bilsen de bir bilene danış sözünün aydınlığında olmalıdır.

Bin Bilsen De Bir Bilene Danış Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Aslı dedi ki:

    Bin bilsen de bir bilene danış anlamı bu kompozisyon örneğinde çok güzel açıklanmış bence anlamı zor olan bir söz ama çok açıklayıcı ve basit bir dil ile açıklamışsınız.

Yorum Yaz