Bilinen En İyi Türk Güreşçiler

En iyi Türk güreşçilerimiz hakkında kısaca bilgi, Türk güreşçiler

CELAL ATİK

Dünyadaki güreşin kurucularından olan yüce bir şampiyondur. Atatürk’ün tavsiyesi ile Doğan soyismi yerine Atik’i almıştır ve yıllarca Türk Milli Takımının başında antrenör olarak vazifesini sürdürmüştür.

MUSTAFA DAĞISTANLI

Hiç bir mağlubiyet yaşamamış olan yüce bir şampiyonumuzdur ve olimpiyatlarda çift altın madalya alarak tarihe geçmiştir. 1973-1980 seneleri arasında 8 sene boyunca AP’den milletvekili yaparak mecliste yer almıştır.

GAZANFER BİLGE

Londra Olimpiyatlarında hafızalara kazanan takımın hafızalara kazınan oyuncusu idi ve sarma ismi verilen oyunu ile Dünya Güreş literatüründe yerini aldı.

HÜSEYİN AKBAŞ

Serbest güreş dalında dünya kralı lakabını almıştır ve bu dalda 52 kiloda dünya üzerindeki en yüce pehlivanlardan sayılmıştır. Melbourne olimpiyatlarında 12 kilo azalarak kürsüde bulunmuştur.

AHMET AYIK

Türk güreşinin en yüce şampiyonlarından olmuştur. Kendi kilosunda Rus Medved ile İranlı Tahti’yi yenik düşüren tek isim olmuştur. İki devre boyunca federasyon başkanlığını da yapmıştır.

HAMZA YERLİKAYA
Son senelerde greko minderinde büyük başarılar kazandı. ilk dünya şampiyonluğunu 17 yaşında iken ele geçirdi. Yüzyılın güreşçisi oldu. Yıldız, genç, ümit ve Büyüklerde Avrupa ve Dünya şampiyonlukları aldı. Atlanta Olimpiyatında ise altın kazandı.

YAŞAR DOĞU

Türk güreşinin simgesi idi ve 66 kilodan başlayıp ağır siklete kadar çıtasına yükseltti, serbest ve grekoromen olarak güreşlere katıldı. Bir çok şampiyonu da yetiştirme görevini üstlendi.

Ünlü Türk Güreşçileri Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.