Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Temmuz 2021

Bilinçli Tüketici İle İlgili Düz Yazı

Bu yazımızda bilinçli tüketici ile ilgili düz yazı kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Tüketim, ekonomik istikrar ve kalkınma içinde gerekliyken aynı zamanda insanların ihtiyaçlarına göre şekillenmektedir. Tüketim, ihtiyaçların sınırsızlığı ile ilgili değil, gerekliliği ile ilgilidir. Bu nedenle tüketim çılgınlığına karşı bilinçli tüketici olmak gerekir.

Bilinçli tüketici, aldığını, tükettiğini bilen, nerede, ne zaman, neyin yararlı olabileceğini araştıran ve gerçekleştiren kişidir. Gıda, tekstil, teknoloji her alanda bilinçli tüketici olmak, araştırmak ve haklarının farkında olmakla mümkündür.

Bilinçli tüketici her şeyden önce neyi, niçin aldığını bilen kişidir. Tüketim malzemesinin özelliklerini ve kullanım şartlarını bilen, öğrenen, yoksa o ürünü tercih etmeyen kişidir. Bir şeyi bilinçli bir şekilde kullanmak için hakların ve sorumlulukların farkında olmak gerekir.

Bilinçli tüketiciler, haklarının farkında olan kişilerdir. Aldığı bir ürünün son kullanma tarihini, üretim tarihini, yerini, içindekileri bilir. Kullanım şartlarını ve satın alma şartlarının farkındadır. Tüketme kültürünün yerleşik hale gelmesi, insanların bilinçlendirilmesiyle mümkündür.

Tüketici bilincinin oluşmasında eğitim ve öğretim araçlarını kullanmak ve toplumda bu kültürü yerleşik hale getirmek gerekir. Bu nedenle de okullara büyük görevler düşmektedir.

Okulda öğrenilen bilgi ve edinilen kazanım, hayat boyu devam eder. Tüketimin bu kadar markalaştığı ve sıklaştığı bir dönemde okullarımızda bilinçli tüketici seminerlerinin velilere, derslerinin de öğrencilere verilmesi gerekir. Böylece toplumda bilinçli tüketici sayısı artar.

İnsanlar neyi, niçin tükettiğini ve tüketim şartlarını, tüketici haklarını bilerek ve uygulayarak ihtiyaçlarını giderirler.

Bilinçli Tüketici İle İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. kübra dedi ki:

    çok güzel bu sayede ödevimi bitirdim teknoloji olmasaydi acaba nasil yapardim?

  2. Gülçe dedi ki:

    Bilinçli tüketici alışveriş yaparken nelere dikkat eder bu düz yazıda çok güzel anlatmışsınız. Her birey bu yazı ile bence bilinçli bir tüketici haline gelebilir. Emeğinize sağlık.

Yorum Yaz