Bilimsel ve Teknolojik Gelişmelerin Gelecekte İnsan Sağlığı Üzerinde Nasıl Etkiler

Bilimsel ve teknolojik gelişmelerin gelecekte insan sağlığı üzerindeki etkileri hakkında bilgi kısaca, Bilimsel ve teknolojik gelişmelerin gelecekte insan sağlığı üzerinde nasıl etkiler

1) Bilimsel ve teknolojik gelişmelerin gelecekte insan sağlığı üzerinde nasıl etkiler yaratacağını araştırınız. 2) Bu etkilerin destek ve hareket sistemine katkısını örneklerle açıklayınız.

1) Gelecekte bilimsel ve teknolojik gelişmelerin insan sağlına etkileri neler olabilir?

Bilimsel ve teknolojik gelişmeler insan hayatını geliştirmek ve kolaylaştırmaktadır. İnsanlar gerek sağlık alanında, gerek teknolojik alanda gösterilen gelişmeler sayesinde daha rahat ve sağlıklı bir hayat sürebilmektedir. Ancak teknolojinin gelişmesiyle oluşan olumsuz bazı şartlar da insan sağlığını kötü yönde etkileyebilmektedir.

Eskiden ulaşım çok zor gerçekleştirilirken bugün arabalar sayesinde bir yerden bir yere çok kısa sürelerde gidilebilmektedir. Ya da yaşlılar, çocuklar, hastalar gibi insanlar merdivenleri çıkmak için zorlanmak yerine yürüyen merdiven ya da asansörler sayesinde bu tür zorluklarla karşılaşmamaktadır. Ancak bu araçlar sağlıklı insanlar tarafından da çok sık kullanıldığından tembelliğe ve kas, kemik sisteminin yeterince çalıştırılmamasından dolayı problemlere neden olabilmektedir.

Teknolojinin gelişmesiyle televizyon, akıllı telefonlar, tabletler hayatımıza girmiş ve birçok insanın hayatı son derece kolaylaşmıştır. Ancak bu aletler yüksek miktarda radyasyon yaydıkları için vücut üzerindeki birçok sisteme olumsuz etkileri olmaktadır. Zamanla dünya üzerinde oldukça artacak olan bu araçlar ile sağlık üzerindeki olumsuz etkiler de artacaktır.

Fabrikalarda ve sanayide kullanılan robotlar, gelişmiş teknoloji ürünleri daha çabuk ve verimli üretim sağlar ancak insanlar bu nedenle kendi işlerini makinelere yaptırarak daha fazla hareketsiz kalırlar. Bu nedenle de obezite ve iskelet sistemi problemleri artış gösterir. Bunun gibi aletler gelecekte daha fazla kullanılacaktır ve bu problemler de son derece artacaktır.

Televizyon gibi teknolojik aletler insanları eve bağlamakta ve hareketsiz bir topluma neden olmaktadır. Bu nedenle insanlar güneş ışığından ve açık havadan da yoksun kalmaktadır. İnsanlar gittikçe daha çok eve kapanacaktır ve sağlık problemleri yine artacaktır.

2) Bu etkilerin destek ve hareket sistemine katkısına örnekler:

Teknolojinin gelişmesinin zararı olduğu gibi faydası da vardır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte;

– Kırıkların tedavisi kolaylaşmış ve bazı kemiklerin yerine yapay kemikler kullanılabilmektedir.

– İlerleyen yaşla birlikte baş gösteren kemik erimesi gibi sağlık problemlerine bazı çözümler geliştirilmiştir.

– Bel ve boyun fıtığı gibi omurga problemleri tedavi edilebilmektedir.

– Eklem kireçlenmesi gibi hareketi kısıtlayan sağlık problemlerinin tedavisi yapılabilecektir.

– Kol bacak gibi uzuvların kaybında yerine protez uzuv takılabilmektedir.

– Romatizma gibi kas ve kemik sistemini olumsuz etkileye ve hareketi kısıtlayan hastalıkların tedavisi bulunabilecektir.

carpismayan-teknoloji

Bilimsel ve Teknolojik Gelişmelerin Gelecekte İnsan Sağlığı Üzerinde Nasıl Etkiler Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

 

2 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.