Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Kasım 2020

Bilimsel Çalışma Yöntemleri

slide_2Bilim alanlarının çalışma süreçlerinde bilimsel çalışma yöntemleri oldukça önemli bir husustur. Bu yazımızda sizlere bilimsel araştırma yöntemleri hakkında derlediğimiz bilgileri sunacağız.

1- Problem Belirleme: Çalışmanın başında öncelikle bilimsel çalışma yapılacak olan problem saptanır.

2- Gözlem: Bu basamak nitel ve nicel olmak üzere iki grupta incelenir.
Nitel Gözlem: Beş duyu organı ile kullanılabilen gözlemlerdir. Bu nedenle de nitel gözlemler kişiden kişiye farklılık gösterebilir.
Nicel Gözlem: Bir takım araç ve gereç yardımı ile yapılan gözlemlerdir bu nedenle de objektif gözlemlerdir.

3- Veri Toplama: Probleme ilişkin verilen gözlemler sonucunda elde edilir ve toplanarak düzenlenir.

4- Hipotez Kurma: Yapılan gözlemler ve toplanan veriler ile bir hipotez kurulur. Kurulan bu hipotezin başarılı ve iyi olabilmesi için;
– Probleme yönelik iyi bir çözüm yolu önerilmeli,
– Ortaya atılan hipotez deney ve gözleme sürekli açık olmalı,
– Toplanan ve düzenlenen veriler hipotez ile uygun olmalı.

5- Tahminlerde Bulunma: Oluşturulan hipotezler sonucunda mantıklı sonuçlar ortaya koyarak bu sonuçların hipotezin gerçek olup olmadığı kontrol edilmektedir. Tahminler genel olarak “Tümdengelim” ve “Tümevarım” yöntemleri ile meydana getirilir.

6- Kontrollü Deney Yapma: Yapılan tahminlerin geçerli olup olmadığı kontrollü deneyler sonucunda ortaya çıkmaktadır. Deney sonuçları tahminleri doğrular ise hipotez de geçerlilik kazanmaktadır. Ancak deneyler hipotezi doğrulamaz ise tekrar hipotez kurularak bilimsel çalışmalara yeni bir yön verilmektedir.

Bilimsel Çalışma Yöntemleri Basamakları Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Yağmur dedi ki:

    güzel yazıya güzel derim, çünkü Bilimsel Çalışma Yöntemleri mükemmel ötesi olmuş, Ben Edirne il birinciyisim, okulda da en güzel kızım, kıskananlar çatlasın!

  2. çalışkan merve dedi ki:

    bilimsel çalışma yöntemleri örnekleri ödevimde işime yaradı sağ olun.

Yorum Yaz