Web sitemize hoşgeldiniz, 13 Nisan 2021

Bilimsel Bilgilerin Değişiminde Etkili Olan Faktörler Nelerdir?

Bu yazımızda bilimsel bilgilerin değişiminde etkili olan faktörler nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Bilimsel bilgiler, bilimsel araştırma yöntemleri sayesinde oluşmaktadır. Bilimsel bilgiler, nitel olarak değerlendirilir ve değişmez. Gözlem ve deneylere dayanır. Bilimsel bilginin oluşmasında bilim insanlarının şüpheci olmaları önemlidir. Şüphecilik sorgulamayı gerektirir.

Bilimsel bilgilerin değişmesinde etkili olan faktörler, teknolojik gelişmelerin yaşanmasıyla mümkündür. Teknolojik gelişmelerin gerçekleşmesi, bilimde aydınlatılması gereken yerlerin açığa kavuşmasına yarar. Teknik ilerleme sayesinde bilimsel ilerleme de gerçekleşir. Bilim geliştikçe teknik ilerleme de gerçekleşir. Bilim tarihte tesadüfi olarak da gelişmiştir. Birçok bilimsel buluş tesadüfi olarak bulunmuştur. Bilimsel bilgilerin değişmesini sağlayan etkenler şüphe, merak, çalışma azmi şeklinde sıralanabilir. Bilim insanlarının ortak özellikleri de bu şekildedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. vacip dedi ki:

    Bilimsel bilgilerin değişiminde etkili olan faktörlerin başında zaman, merak ve yeniliğe açık olma faktörü gelir. Bu faktörler bir arada olursa bilimsel bilgilerin üzerine hep yenileri katılır

Yorum Yaz