Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Nisan 2021

Bilim insanları araştırma yaparken belli aşamaları izlerler. Sizce Bunun Nedeni Ne Olabilir?

Bu yazımızda bilim insanları araştırma yaparken belli aşamaları izlerler. Sizce bunun nedeni ne olabilir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Bilim, sistematik olarak ilerler ve varlığını korur. Bilimsel bilginin oluşmasında bilimsel araştırma basamakları öne çıkmaktadır. Bir bilginin bilimselliği aynı zamanda amprik olması ile ilgilidir. Bilim insanları araştırma yaparken belli aşamaları takip ederler.

Bilimsel bilgiye ulaşmanın sistematik olarak bazı basamakları bulunur. Bu basamakların doğru bir şekilde sıralanışı ve yerine getirilmesi bilimsel bilgiye ulaşmayı kolaylaştırır. Doğru ve kesin sonuçlar elde etmeye yarar. Bu nedenle bilim insanları araştırma yaparken bilime sadık kalarak hareket ederler. Bilim, sistematik olduğu kadar hatayı da kabul etmez. Bu nedenle araştırma titizliği oldukça önemlidir. Bu bakımdan da araştırma basamakları bel kemiği gibidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. idil dedi ki:

    Bilim insanları araştırma yaparken belli aşamaları izlerler. Bence bunun nedeni sistematik çalışmak mecburiyetinde olmak zorunda olmalarından gelir. Sistemli çalışmazlarsa amaçlarına asla ulaşamazlar.

Yorum Yaz