Bilgisayarın Hayatımızdaki Yeri ve Önemi

Bilgisayarın hayatımızdaki yeri ve önemi hakkında bilgi kısaca

Teknolojinin geliştiği bu çağda bilgisayarlar hayatımızın büyük bölümünü kaplamaktadır. Milyarlarca insana ulaşan bilgisayarlar sayesinde insanların birçok işi kolaylaşmaktadır. İnternetin de hayatımıza girmesiyle insanlar bilgisayar başından işlerini halletmektedir.

İlk olarak ABD’de icat edilen bilgisayar 70’li yılların başında askeri amaçlarla kullanılırdı. Zamanla iş alanında da kullanılmaya başlandı. Özellikle iş alanında birçok kolaylık sağlaması sayesinde hızla tüm dünyaya yayılan bilgisayar, 80’li yılların sonunda Türkiye’ye gelmiştir.

2000’li yılların başlarında Türkiye’de bilgisayar kullanımı yaygın hale geldi. İlk zamanlar devlet dairelerinde ve iş alanında kullanılan bilgisayarlar son 10 yılda her evde belki de birden fazla olacak şekilde yaygınlaşmış ve herkesin hayatına girmiştir. Bilgisayarın bu kadar yaygınlaşması ile çocuklar ödevlerini bilgisayardan rahatlıkla yapmakta, tüm insanlar haberleşebilmekte ve iş dünyası önemli işler yapmaktadır. Ancak bilgisayarların kullanışlı olmasının yanında toplumsal yaşantıyı zedeleyen yönleri de bulunmaktadır.

Bilgisayarlar küçük çocuklar üzerinde büyük bir etki kurar. Bilgisayarlara yüklenen oyunlar ile çocuklar bilgisayar bağımlısı olur ve sosyal hayattan kopuk hale gelir. Bilgisayarla fazla haşır neşir olan çocuklarda psikolojik bozukluklar baş gösterebilir ve aile ile sorunlu ilişkilere yol açabilir. Bunun yanında bilgisayar ile fazla vakit geçirmek tembelliğe, hareketsizliğe ve kilo artışına neden olur. Bu yolla da bilgisayarın bazı hastalıklara sebebiyet verebileceğini söylemek yanlış olmaz.

Sonuç olarak hayatı bu derece kolaylaştıran bilgisayarların yararları olduğu kadar zararı da bulunmaktadır. Bu noktada önemli olan bilgisayar kullanımını dengelemek ve bilgisayar bağımlısı olmamaktır. İnsanlar kendilerini kontrol ederek bilgisayarın zararlı etkilerinden kendilerini koruyabilir.

bilgisayar-kursu-yayin

Bilgisayarın Hayatımızdaki Yeri ve Önemi Nedir Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

21 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.