Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ekim 2021

Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Tanıtımı:

Yazılı veya görsel dökümanların korunmasını sağlayarak, istenildiği zaman ve istenildiği şekilde ilgili kişilere verilmesini amaçlayan bir bölümdür. Mezunlar Devlet Arşiv Genel Müdürlüğü arşivinde, Cumhuriyet Dönemi Arşivinde, gazete, ve hastane arşivlerinde, kütüphanelerde çalışabilirler. Yabancı dil bilmek mezunların ücret düzeyini büyük ölçüde etkiler. Meslek eğitimi görmüş arşivci sayısı çok fazla olmadığından iş bulma imkânı bugün ve yakın gelecek için elverişlidir.

Programın Amacı: Arşivcilik programının amacı, kamu kurum ve kuruluşları ile özel ve tüzel kişilerin faaliyetleri sonucu oluşan belgeleri koruyan birimlerin kurulmasına ve işletilmesine ilişkin kuram ve yöntemler konusunda eğitim ve araştırma yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Arşivcilik programının 4 yıllık eğitim süresinin ilk iki yılda kütüphanecilik programında okutulan dersler aldırılır. Daha sonra belge ve belge bilim, kataloglama ve sınıflama, bilgisayar gibi dersler verilir. Ayrıca öğrenciler çeşitli arşivlerde uygulama yaparlar.

Gereken Nitelikler: Arşivcilik programında okumak isteyen öğrencilerin, sosyal bilimlere ve özellikle tarihe ilgili, sözel düşünme ve analiz yeteneği ile belleği güçlü kimseler olmaları ve bir yabancı di l bilmeleri eğitimde başarılarını artırır. Bu alanda çalışmak isteyenlerin kapalı yerlerde çalışmaktan hoşlanan kimseler olmaları da gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Arşivcilik programını bitirenlere “Arşivci” ünvanı verilir. Arşivci, arşive gelen kitap, belge ve malzemenin tarih, konu ve ilgili olduğu kuruluşlara göre sınıflandırılması, düzenlenmesi, korunması, arandığında bulunarak ilgili yerlere gönderilmesi, yabancı dilde ya da eski harflerle yazılmış eserlerin tercüme ettirilerek çalışmalarda kaynak olarak değerlendirilmesi ve hizmete hazır halde tutulması, arşivdeki malzemenin bakım ve temizliğinin sağlanması gibi işleri yapar.

Çalışma Alanları: Arşivciler, devlet arşivlerinde, askeri arşivlerde, özel kuruluşların arşiv ölümlerinde görev alabilirler. Günümüzde kurum ve kuruluşların ürettikleri belgelerin hızla artışı arşivcilere duyulan gereksinimi de artırmaktadır.

Bilgi ve Belge Yönetimi Nedir, Bilgi ve Belge Yönetimi Ne İş Yapar, Bilgi ve Belge Yönetimi Maaşları, Bilgi ve Belge Yönetimi İş İmkanları, Bilgi ve Belge Yönetimi İş Çalışma Alanları, Bilgi ve Belge Yönetimi Mesleği Hakkında Bilgiler, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümünün Geleceği, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Tercih Edilir mi, Bilgi ve Belge Yönetimi Tanıtımı, Bilgi ve Belge Yönetimi Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Bilgi ve Belge Yönetimi Mezunları Ne İş Yaparlar , Bilgi ve Belge Yönetimi Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Bilgi ve Belge Yönetimi İş Bulma Durumu

> Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. EZRA dedi ki:

  MESLEKLER İLE İLGİLİ BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

 2. EZRAOLUMLU VE OLUMSUZ YÖNLERİNDEN dedi ki:

  BENİM İSMİM EZRA 15 YAŞINDAYIM ÖĞRETMENİM BİZE BİLGİ VE BELGE YÖNETİMİ HAKKINDA ÖDEV VERDİ LÜTFEN BANA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

  EN ÇOKTA

 3. Muhammed dedi ki:

  Merhab herkese.ben bu bölümü istiyorum ama bu bölüm mezunları sadece kütüphanede mı çalışack acaba¿ Yardımcı olurmusunuz.

  1. Muhammed dedi ki:

   Bir de hazırlık mı yapiliyorıngilizce¿

 4. Haktan dedi ki:

  Pardon bölümde erkek öğrenci var mı ?: D

 5. Gül dedi ki:

  İş imkanı nasıl peki

 6. eylül dedi ki:

  Arkadaşlar ben bilgi ve belge yönetimi okuyorum. Hacettepe’de 5 yıllık bir bölüm hazırlık okumak zorundasınız.Yukarıdaki yazı hiç bilgilendirici olmamış sadece arşiv ve kütüphane ile sınırlı değil. Özelde çalışabileceğiniz gibi bakanlıklara uzman olarak atanabilirsiniz.Diğer üniversiteler çok yetersiz bir eğitim veriyor bence özellikle bu alanda çünkü sürekli gelişen bir bölüm ve teknolojiye ayak uydurmanız gerekmekte. Hacettepe’de belirli başlı bir iki ders alıyorsunuz düzenleme ve sınıflama ile ilgi sonra dersler seçmeli olarak önünüze geliyor. Arşivle ilgilenmek isterseniz arşiv ile ilgili dersler alıyorsunuz aynı şekilde kütüphane ile ilgilenmek isterseniz kütüphanecilik ile ilgili 3. bir seçenekte yazılım web tasarımı ileri programlama gibi biraz daha günümüze uygun dersler alabilirsiniz. Webte bilgi yönetimini öğrenmek için derslerde var size bağlı yani.Son olarak bil. müh. yan dal iktisat ile çift ana dal yapma imkanınız var. Bu bölümü tercih edecekseniz üniversitelerde verilen dersleri bir karşılaştırın. Sadece arşive ya da sadece kütüphaneciliğe yoğunluk vermiş bir üniversite seçmeyin pişman olabilirsiniz.Bu yukarıda yazdıkalarım Hacettepe için geçerli.

  1. Rümeysa dedi ki:

   Yazdıklarınız için tşkler ben hacettepe bby yazdım tercihime büyük ihtimal tutacak ama içimde şüphe vardı şuan daha iyi

  2. Mzgn dedi ki:

   Merhaba elif bende hacettepe de bby okuyorum instagram da ya da facebook ta takiplesebilir miyiz.?ayrıca sana sormak istediğim şeyler de var?

  3. Miran dedi ki:

   Bilgi ve belge yönetimi mezunu olan biri kütüphane veya etüt salonu açmak icin gerekli belgeye sahip olmuş olabiliyor mu

 7. türkan dedi ki:

  açık öğretimden bıtırılebılıyor mu bu bolum.

 8. Bedrettin dedi ki:

  Bu bölümü bitirip kütüphaneci olabilir miyiz?

 9. HKN dedi ki:

  2 yıllık bölümden kime hayır geldi ki.

  1. Anonim dedi ki:

   İki yıllık değil 4 yıllık

 10. meltem dedi ki:

  iş imkanı nedir? önerirmisiniz

 11. nalan dedi ki:

  bilgi belge yönetiminin puanlarına baktım iki sitede de farklı.arasında uçurum kadar fark var? kaç puanla alıyo?

Yorum Yaz