Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Aralık 2020

Bilge Kağan Dönemi Özellikleri Hakkında Kısa Bilgi

Aşağıda bilge kağan dönemi özellikleri hakkında kısa bilgi kısaca olarak ele alacağız.

Bilge Kağan, altı yüzlerin sonuna doğru ve yedi yüzlü yılların başına kadar yaşamıştır. Bilge Kağan, Göktür Devleti hükümdarlarından bir hükümdardır. Göktürk Devleti’nin siyasetinin belirlenmesinde ve tarihen uygulanmasında oldukça etkili olan bir hükümdar olarak tarihe geçmiştir.

Bilge Kağan döneminde, Göktürk Devleti, Çin ile mücadelelerine devam etmiştir. Çin, ile Göktürk Devleti arasındaki krizler büyümeye başlamıştır. Bilge Kağan döneminde Göktürk Devleti’nin sosyal ve dini siyasetlerinden biri de budizmin yayılmasıdır. Budizm yayılması için her yere tapınaklar yapmaya başlamışlardır. Tonyukuk isimli vezirini dinleyerek bu hevesinden de vazgeçmiştir. Bilge Kağan döneminde Çinliler ile işbirliği halinde olan hainler de cezalandırılmıştır. Devlet adamlarının en iyileri ile çalışılmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. güzide dedi ki:

    Bilge Kağan, devletin başına geçer geçmez ilk i iyi bir yönetim oluşturmak oldu. Bunun için, ordunun başına 31 yaşındaki kardeşi Kül Tegin’i, vezirliğe de Tonyukuk’u getirdi. Zaten Göktürk yazıtları da bu üç ismi anlatır.

Yorum Yaz