Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Haziran 2018

Bıçak Yarası Geçer Dil Yarası Geçmez İle İlgili Kompozisyon

İnsanlar günlük hayatlarının koşturmacasından dolayı kendilerini birçok zaman stres altında hissedebilirler. Kimi zaman öfkeli olurlar kimi zaman ise yorgun. Böyle durumlarda iletişim kurmuş oldukları insanlara karşı bir takım kırıcı sözler söyleyebilirler. Fakat bu sözler istenmeden ya da günün stresinden dolayı söylenmiş sözler olsa dahi kişide büyük sorunlara sebep olabilmektedir. Hatta kimi zaman kişi gerçekten düşünmediği bir şeyi bile karşı taraftaki kişiye söyleyebilmekte fakat kişi cümlelerinin kırıcılığından dolayı stres altında olan bu kişiyi anlayamayabilmektedir.

İnsanların bazen vücudunda bazı yaralar olabilir. Fakat vücutta kesici aletler ile oluşmuş olan yaraların bir çaresi vardır. İlaçlar ya da kremler ile vücutta oluşan bu yaraların iyileşmesi sağlanabilir. Fakat ağızdan çıkan sözlerin geri dönüşü olmadığı gibi, bu sözlerin karşı tarafta yaratmış olduğu sorunların da geri dönüşü olmamaktadır. Böyle durumların daha iyi ifade edilebilmesi ve daha iyi anlaşılabilmesi için söylenmiş bir söz vardır; “Bıçak yarası geçer, dil yarası geçmez.”

İnsanlar kendilerine söylenen kötü sözleri unutmazlar. Bu sözler söylenen kişinin bulunduğu durumun acizliğini haklı çıkarmaz. Bu yüzden dil aracılığı ile başkalarına zarar vermek bıçak yarasından çok daha derin hasarlar yaratabildiği gibi unutulması da imkansız olabilmektedir. Her insan söylenmiş olan bu sözden bir ders çıkarmalı ve başkaları ile iletişim kurarken ağzından çıkacak olan cümlelere dikkat ederek onları kırmamaya özen göstermelidir.

Bıçak Yarası Geçer Dil Yarası Geçmez İle İlgili Kompozisyon Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz