Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Kasım 2020

Beylikler Döneminde Anadolu’nun Sosyal Ekonomik ve Kültürel Yaşamı

Anadolu’da tarih boyunca bir çok türk beyliği kurulmuştur ve bu Türk beylikleri kuruldukları her yerde kendilerinden bir iz mutlaka bırakmışlardır ve her toplumda olduğu gibi Türk beylikleri de neredeyse kendisine özgü bir yaşam tarzı belirlemiştir. Bu yazımızda beylikler döneminde Anadolu’nun sosyal ekonomik ve kültürel yaşamı kısaca hakkında sizlere derlediğimiz bilgileri suancağız.

anadoluda-kurulan-ilk-turk-beylikleriTürk beylikleri Anadolu’da bir çok değişikliğe ve gelişmeye ortam hazırlamıştır. Özellikle imar çalışmalarına büyük önem veren Türk beylikleri bu özellikleri sayesinde Anadolu’da bulunan ve varlıklarını sürdürdükleri şehirleri bayırdır bir yapıya kavuşturmuşlardır.

Türk beylikleri Anadolu’da kurulduktan sonra aynı zamanda kendi çaplarında güçlü askeri birlikler oluşturmuşlardır ve bu güçlü askeri birlikler sayesinde de yaşadıkları bölgeleri dışarıdan her tehlikeye karşı korumuşlardır. Ayrıca bu dönemde çok baskın olan Moğol baskından ötürü Anadolu’dan göç eden Türk boylarını da kendi bulundukları yerlerde iskan etmişlerdir. Beyliklerin Anadolu’da yapmış oldukları bu faaliyetler aynı zamanda türklerin Anadolu topraklarında siyasi ve kültürel yaşamın uzun süre devamlılık göstermesini de sağlamıştır.

Anadolu’da kurulan türk beylikleri Moğol baskısından uzak olmak amacı ile Bizans İmaparatorluğu sınırına kurulmuştur. Böylece kısa bir zaman dilimi içinde Bizans topraklarını kolaylıkla fetheden Türk beylikleri, Marmara ve Ege Denizi’ne kadar ulaşmıştır ve Anadolu’nun neredeyse tamamını Türk egemenliğine almışlardır. Tüm bu faaliyetler sonucunda Anadolu’da kurulan Türk beylikleri bölgede düzen ve asayişi de sağlamışlardır.

Beylikler Döneminde Anadolu’nun Sosyal Ekonomik ve Kültürel Yaşamı Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıda Bulunan Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz