Beyinciğin Görevi ile Alkol ve Uyuşturucunun İnsan Vücuduna Olumsuz Etkileri Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır?

Bu yazımızda beyinciğin görevi ile alkol ve uyuşturucunun insan vücuduna olumsuz etkileri arasında nasıl bir ilişki vardır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Vücudumuzda beyincik vücudunun denge merkezini oluşturur. Beyincik sayesinde dengede durucu hareketler gerçekleştirebiliriz. Yürüme, koşma, bir fiili ya da hareketi meydana getirmedeki düzenlilik beyinciğin kontrolündeki dengeden meydana gelmektedir.

Alkol ve uyuşturucu da insan vücudunda her şeyden önce denge merkezine zarar vererek insanın dengede durmasını yani ayakta durmasını zorlaştırır. Görme bozukluğu, denge bozukluğu, hissetme bozukluğu yaşatır. Akıl dengesinin bozulmasında da etkili olur. Vücudun fiziksel dengesinin bozulmasında alkol ve uyuşturucu etkili olduğundan beyincik doğrudan zarar görmekte ve hasar almaktadır. Bu nedenle alkol ve uyuşturucu sağlık için çok zararlıdır.

3 yorum

  1. Beyinciğin görevi ile alkol ve uyuşturucunun insan vücuduna olumsuz etkileri arasında paralel bir ilişki vardır bence. Çünkü alkol ve uyuşturucu beyinciğe beyin sistemine vücuda büyük zararlar verir.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.