Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

Betimleme Nedir

Bu sayfamızda betimleme nedir sorusunun cevabını vererek betimlemenin özellikleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Her edebi metinde yazarın amacına göre belirlediği bir anlatım tekniği bulunmaktadır. Bu anlatım teknikler açıklama, tartışma, öyküleme ve betimleme olmak üzere dörde ayrılmaktadır.

Betimle genellikle olay yazılarında bulunan bir anlatım tekniğidir. Yazarın anlattıklarını okuyucunun gözünde canlandırmak istediği anlatım tekniğine betimleme adı verilmektedir. Bu anlatım tekniğinde yazar okuyucuya izlenim kazandırmaya çalışmaktadır. Anlatılanlar okuyucunun gözünde canlandırılarak kelimelerle resim yapılmaya çalışılmaktadır.

Betimlemelerde sık sık niteleyici sözcüklerden ve sıfatlardan faydalanılmaktadır. Bu anlatım tekniği, tamamen yazarın gözlem gücüne dayanmaktadır. Bu sebeple betimlemelerin öznel bir anlatıma sahip olduğunu söylemek mümkündür. Bir edebi metinde betimleme genellikle öyküleme ile iç içe bulunmaktadır. Parçada ağır basan anlatım biçimini bulmak için ise metinde olayların mı yoksa sıfatların mı fazla olduğuna bakılmaktadır. Bir metinde olaylar fazla ise orada öyküleme, sıfatlar fazla ise orada betimleme ağır basmaktadır.

Betimleme Örnekleri Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz