Beslenme Şekillerine Göre Canlılar Kaça Ayrılır?

Bu yazımızda beslenme şekillerine göre canlılar kaça ayrılır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Canlılar, beslenme şekillerine göre bazı kategorilere ayrılmaktadır. Bu kategorilerin belirlenmesinde canlıların beslenme ihtiyacını karşılama şekli ön plana çıkmaktadır. Beslenme, temel ihtiyaç olarak canlılığın devam etmesini sağlar.

Canlıların temel ihtiyaçlarından beslenme ihtiyacını karşılama şekli doğal yollardan gerçekleşmektedir. Doğal yollar, doğanın canlılığın devam etmesi için içinde bulunduğu denge hali ve döngülerden oluşmaktadır.

Beslenme şekillerine göre canlılar şu şekildedir:

*Üretici Beslenme (Ototrof)

Kendi besini kendi karşılama şeklidir. Bitkiler, öğlene, mavi yeşil algler ve bazı bakteriler bulundurdukları klorofil pigmenti sayesinde karbondioksit ve su yardımıyla ışık kullanarak besin sentezinde bulunurlar. Açığa çıkan enerjiyi de kullanırlar.

Klorofil taşıyan canlılarda gerçekleşen fotosentez, oksijen ve karbon döngülerinin devam etmesini sağlayarak canlılığın da devam etmesini sağlar.

*Tüketici Beslenme (Heterotrof)

Organik besin ihtiyacını dışarıdan alarak karşılayan canlılar, tüketici olarak beslenen canlılardır. Etle, otla ve hem et hem otla beslenen canlılar vardır.

Etçil canlılar, etle beslenen canlılardır. Otçul canlılar, otla beslenen canlılardır. Hepçil canlılar da hem et hem de otla beslenen canlılardır.

*Çürükçül Beslenme (Saprofitlik)

Ölmüş canlıların atıklarını sindirerek beslenirler. Sindirimi hücre dışında gerçekleştirerek toprak yüzeyinde bulundukları alanda yaşamaya devam ederler. Çürüme işlemi bu sayede gerçekleşir. Atıkların doğal yollardan doğaya karışması böylece mümkün olmaktadır. Çürükçüller, parazit olarak da yaşarlar.

Beslenme Şekillerine Göre Canlılar Kaça Ayrılır Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.