Besin Zinciri Nedir?

Aşağıda besin zinciri nedir kısaca olarak ele alacağız.

Canlıların birbiri ile beslenmesi sonucunda bir besin zinciri meydana gelmektedir. Beslenmek canlıların ortak özelliklerindendir. Beslenme olmadan canlılık faaliyetlerinin devam etmesi mümkün değildir. Beslenme zinciri canlıların birbiriyle beslenmesi sonucunda oluşur. Böylece düzeyler üzerinde enerji geçişleri yaşanmaktadır.

Besin zincirinde üç farklı canlı tipi bulunmaktadır. Bunlar, üreticiler, tüketiciler ve ayrıştırıcılardır. Üreticiler, kendi besinini kendisi üreten canlılardır. Bu bakımdan klorofil pigmenti taşıyan canlılar üretici canlılardır. Üreticiler, doğal denge ve döngülerin oluşmasını da sağlar.

Türlerin farklılaşması, yayılım göstermesi, türlerin kendine hayat alanı bulması besin zinciri ile doğrudan ilgilidir. Tüketiciler de hayvanlar ve insanlar ile beraber diğer canlılardan oluşmaktadır. Ayrıştırıcılar ise çürükçül canlılar olarak bilinmektedir.

Besin zincirinde enerji geçişi aşağıdan yukarıya doğru %10 nispetindedir. Enerjinin canlılık için gerekliliği söz konusudur. Çünkü solunum yapmak için enerjiye ihtiyaç vardır. Organizmaların canlılık faaliyetlerinin gerçekleşmesi için enerji sayesindedir.

Besin zincirinin gerçekleşmesi doğal dengelerin ve döngülerin korunması ve gerçekleşmesi için çok önemlidir. Besin zincirinin bozulması canlıların nesillerini de olumsuz yönde etkiler. Besin zincirinde bir canlının neslinin tükenmesi bütün dengeleri bozar. Bu nedenle bir canlı zarar gördüğünde diğer canlılar da zarar görür.

Farelerin ölmesi, kedilerin de ölmesi anlamına gelir. Ayrıca köpeklerin ölmesi kedilerin sayısının artmasına neden olur. Tavukların ölmesi, kenelerin artmasına neden olur.

Besin Zinciri Nedir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

  1. Besin zinciri; Doğada canlılar başka bir canlıyı besin olarak kullanırken kendileri de başka canlıların besini olurlar. Canlıların birbirlerini tüketmelerine göre sıralanmaları ile oluşan zincire denir.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.