Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Temmuz 2021

Besin Kirliliğinin İnsan Sağlığına Etkileri Nelerdir?

Besin Kirliliğinin İnsan Sağlığına Etkileri Nelerdir?

Besin Kirliliğinin Sağlığımıza Etkileri

Biyolojik ve kimyasal etmenler sonucu besinlerin doğal yapısının bozulmasına besin kirliliği denir.

Besinler, uygun şartlarda muhafaza edilmezse mikroorganizmaların kolaylıkla üreyebildiği ortam hâline gelir. Besinler üzerinde üreyen organizmalar, salgıladıkları zehirlerle (toksin) besinleri kirletir. Bu gıdaları yiyen insanlarda besin zehirlenmesi görülür. Bu toksinler dokuları tahriş eder ve kansere neden olabilir.

Aşağıdaki görselde görüldüğü gibi besin ortamında mikroorganizmaların üremesi sonucunda oluşan endosporlar da çeşitli hastalıklara neden olabilir. Özellikle temiz sularla sulanmayan sanayi atıkları ile ağır metal içeren sularla sulanan bitkilerin ürünlerinde bu zehirli atıklar birikir ve besin zinciri yoluyla insan sağlığını tehdit eder.

Besinlerin sağlıklı bir şekilde üretilmesi, ambalajlanarak korunması uygulamalarına besin hijyeni denir. Ambalajı zarar görmüş, son kullanma tarihi geçmiş gıdalar tüketilmemelidir. Bitkisel gıdaların üretimi sırasında gübreleme ve ilaçlama mutlaka uygun dozda, ihtiyaçlar ölçüsünde yapılmalıdır. Bunların kalıntıları bitkisel gıdaların dış yüzeyinde birikebileceği için tüketilmeden önce bu gıdalar çok iyi bir şekilde yıkanmalıdır. Organik tarım, besin hijyeni ve insan sağlığı için çok önemlidir. Bu nedenle organik tarım yaygınlaştırılmalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. tuğba dedi ki:

    Merhabalar bu site cidden hayran edici, hemen yazıyorum, benim adım tuğba, ben Besin Kirliliğinin İnsan Sağlığına Etkileri Nelerdir? ödevini çok beğendim öğretmen 100 verdi, beğenen yoruma gelsin. :)

Yorum Yaz