Besin İçerikleri ve Görevleri

Besin içerikleri nelerdir, besin içerikleri ve görevleri kısaca

BESİN İÇERİKLERİ VE GÖREVLERİ

Besinler insan yaşamı için çok önemlidir.İnsanların hayatlarını devam ettirebilmeleri için mutlaka besinlere ihtiyaç vardır. Besinler karbonhidratlar, proteinler, yağlar, vitaminler, su ve mineraller olarak gruplara ayrılır. Bir besinin içinde hangi besin öğesi fazla ise o besin o grupta değerlendirilir.

KARBONHİDRATLAR

Makarna,pilav,ekmek gibi besinler bu grupta değerlendirilir.Karbonhidratlar da olmazsa olmaz besin kaynaklarındandır. Bunlar insan bedeninde  kısa zamanda enerjiye çevrilir.

PROTEİNLER

Vücudumuzda yapıcı, onarıcı olarak görev yapan proteinler; büyüme, gelişme, yaraların iyileşmesi gibi durumlarda vücutta etkin görev yaparlar.Bağışıklık sisteminin kuvvetli olması için de proteinlere ihtiyaç vardır.

YAĞLAR

Karbonhidratlardan aldığımız enerji, yüksek enerji isteyen işlerde vücut için yetersiz kalır. Bu durumda gerekli olan enerji bedenimizdeki hayvansal ya da bitkisel kaynaklı yağlardan sağlarız.

VİTAMİNLER

Vücudumuzu mikroplardan koruyan vitaminler, sağlıklı yaşamın olmazsa olmazlarındandır.

SU

Vücudumuzun yüzde 70’i sudur. Canlıların yaşamını sürdürebilmelerinde etkili olan temel maddelerdendir. Su da vitaminler gibi vücudumuzda düzenleyici olarak görev yapar.

MİNERALLER

Mineraller de vücudumuzdaki düzenleyicilerdendir. Günlük hayatta tükettiğimiz yiyecek ve içecekler bedeninizdeki mineral kaynaklarıdır.

Besinlerin İçerikleri ve Görevleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

17 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.