Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Eylül 2020

Besin Döngüsü Nedir

Yeryüzünde canlıların yaşamlarını sürdürebilmeleri için bir çok döngü meydana gelir ve böylece zincirleme olarak canlılar hayatlarını sürdürebilirler.

www.erguven.net-dUnya_Sekilleri_(33)Ölen bitkiler ve hayvanlar toprağa karışır ve toprak bünyesinde bakteriler tarafından ayrıştırılır ve bu ayrıştırma sonucunda da mineraller meydana gelir. Mineraller bu ayrıştırma sonucunda toprağa karışır ve bitkilerin temel besin kaynağını oluşturur yani bu mineraller sayesinde bitkiler beslenmiş olur. Bu da demek oluyor ki doğadaki besin döngüsü tüm canlılar açısından hayati derecede önemlidir.

Allah, şüphesiz ki taneyi ve çekirdeği yarandır ve Allah, diriyi ölüden; ölüyü diriden çıkarır. Kuran’da geçen bu ifade de aslında besin döngüsüne dikkat çekilmeye çalışılmıştır. Çünkü bir canlı ölüp toprağa karışsa bile aslında yeryüzündeki diğer canlıların besin kaynağı olur ve böylece canlılar yaşamlarını devam ettirir. Eğer besin döngüsü olmasaydı canlılar için yaşam denilen bir şey de olmazdı.

Bir canlı öldüğünde toprakta bulunan bakteriler bu mikroorganizmaları hızla parçalar ve besin niteliği taşıyan mineralleri ayrıştırır böylece diğer canlılara besin oluşur.

Besin Döngüsü Nedir Kısaca Sizlere Bahsettiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Yorum Kısmından Hemen Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Yorum Yaz