Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Beşeri ve Ekonomik Haritalar Nedir - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Temmuz 2022

Beşeri ve Ekonomik Haritalar Nedir

Coğrafya bilimi ile uğraşan insanlar, dünyadaki çeşitli şeyleri kayıt altına alıp daha büyük kitlelerin bundan haberdar olmasını sağlayabilmek adına haritalar ortaya çıkarmışlardır. Ortaya çıkarılan bu haritalar, ülkelerin sınırları, yer şekilleri, ekonomik faaliyetleri ve bunun gibi bir çok alanda çıkarılmış olabilir. Sizler için hazırladığımız bu yazıda, bu bahsettiğimiz çeşitlerin arasından beşeri ve ekonomik haritalar nedir konusunu anlatacağız. Eğer siz de bu konuyu merak ediyor ve bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız, sizler için hazırladığımız Beşeri ve Ekonomik Haritalar Nedir adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

İnsanlar, günümüzde dünyanın bölgeleri ile birçok bilgiye sahip olmak için haritalar çizerler. Bu haritalar genellikle yeryüzü şekilleri ve siyasi sınırları gösterme amaçlı çizilse de, bazen bunlardan farklı olarak toplumsal ve ekonomik amaçlarla da çizilebilir. Bir çok bilim dalında da çizilen bu haritalardan faydalanarak çıkarımlar yapılır.

Başlıkta bahsettiğimiz haritaları inceleyelim. Öncelikle beşeri haritalardan bahsetmek gerekirse beşer, insan anlamına gelmektedir. Yani bu haritalar, bir bölgede bulunan insan profili hakkında bilgi verir. Bölgede yaşayan insan sayısını, bu insanların milliyetleri, dinleri gibi konularda bizlere bilgi verir. Bu sayede bir coğrafyada yaşayan insanların ne özelliklere sahip olduğunu anlayabiliriz.

Ekonomik haritalar ise bir bölgede ekonomi adına yürütülen faaliyetleri gösteren haritalardır. Bu haritalar sayesinde bölgede nasıl bir üretime dayalı ekonomi olduğunu, maden kaynakları ve sanayi tesisleri gibi faaliyetler tespit edilebilir. Bu haritalar sayesinde ise bir ülkenin veya bir bölgenin insanının, günlük hayatında ne gibi işlerle uğraştığını ve bölgede ne gibi ekonomik faaliyetler yürütüldüğü konusunda bilgi sahibi olunabilir.

Beşeri ve Ekonomik Haritalar Nedir Adlı Yazımızla İlgili Yorumlarınızı Yorum Kısmından Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781