Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Kasım 2020

Bernard Shaw Kimdir

Bernard Shaw Hayatı kısaca, Bernard Shaw kimdir

Bernard Shaw Hayatı (1856-1950)

İrlanda’nın Dublin kentinde, yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen George Bernard Shaw, kaleme aldığı komediler, denemeler ve eleştirilerle çağdaş edebiyat ve siyasete büyük katkı sağlamış ve izler bırakmış. Yakın akrabası olan bir müzik öğretmeni tarafından müziği sevmiş ve başarılı bir müzik eleştirmeni olmuştur.

16 yaşındayken okulu yarım bırakan Shaw, emlak komisyoncusunun yanında işe başlamıştır. Daha sonra yazar olmayı kafasına koyan yazar 1876’da annesiyle birlikte Dublin’den Londra’ya taşınmıştır. Londra’da, yarım bıraktığı eğitimini British Museum’un kütüphanesinde derslerine çalışarak tamamen kendi çabasıyla tamamlamaya çalıştı. Bu dönemde kaleme aldığı romanlar başarısız oldu.

1880lerde siyasete merak salan Shaw, yönetimin değişmesini ve reform uygulamanın gerekliliğini savunarak sosyalist düşünce akımına bağlandı. Bu inançlarının  geniş kitlelere yayılmasını ve daha iyi anlaşılmasını sağlayan Fabian Derneğine katıldı. 1880lerin başında İngiltere’de faaliyete geçen Fabian Derneği günümüzde halen devam varlığını korumaktadır. Demokratik bir sosyalizmi hedefleyen bu kuruluş, hedeflerine ulaşmadaki en önemli etmenin eğitim olduğuna inanıyordu. Bu dernek Konferanslar, tartışmalar ve toplantılarla düzenleyerek fikirlerini geniş kitlelere yaymaya çalışıyordu.

Shaw’un ilgi alanı birtek siyasetle değildi. Güzel sanatlara, müziğe, tiyatroya da merak duyuyordu. 1885’ten sonra birçok gazeteve dergi için kitap, resim, müzik ve tiyatro eleştirileri yazmaya başladı. Bazı konularda çok net ve açık düşünceler ortaya koyabilen Shaw, başka insanların da olayları aynı şekilde yorumlayabilmesini sağlamaktı amacı. Bunu başarabilmenin en iyi yolunun oyun yazarlığı olduğu kanısına varan Shaw bu sayede komediler yazmaya başladı. İlk oyunu 1982’de sahnelendi. Toplumsal konuları içeren ve insanların gerçekleri görebilmesini sağlayacak oyunlar yazan Shaw, bunları herkesin kavrayacağı sade bir dille, eğlenceli komediler biçiminde seyircilere sundu. Shaw,’ın amacı oyun izleterek insanları eğlendirmek değil, kendi inanışlarını izleyenlere empoze etmekti. Bu görüşler insanların inançlarını sarsıyor, rahatsız ve tedirgin olmalarına sebebiyet veriyordu. Bu yüzden çok geçmeden birçok eleştiriyi üstüne çekti, fakat hiçbir engel çarpıcı bir dille ve zekice kaleme alınmış bu oyunları izleyicilerin beğenisini kazanmaktan alıkoyamadı. Bir çok oyunu İngiltere’nin sınırlarını aşmış Avrupa ve Amerika sahnelerine taşınmış ve oralarda da büyük başarılar kazanmıştır. Türkçe’ye de çevrilen önemli yapıtları arasında, Silahlar ve Kahraman, Kandida, Hiç Belli Olmaz, Caesar’la Kleopatra; İnsan, Üstün İnsan ve Bir Kadın Yarattım sayılabilir. Shaw’un, daha sonra özgün adıyla da Türkçe’ye çevrilen Bir Kadın Yarattım adlı komedisi 1938’de beyaz perdeyle uyarlandı ve Shaw bu filmle senaryo dalında Oscar kazandı. Oyun 1964’te My Fain Lady adıyla müzikal olarak yeniden film olarak düzenlendi. Ülkemizde de Benim Tatlı Meleğim ismiyle gösterime girdi.

1. Dünya Savaşında savaşa karşı düşünceleri yüzünden eleştiri odağı olan Shaw, bu dönemde İngiltere ile ittifaklarının da Almanlar kadar suçlu olduklarını, barış için acil çalışmalar başlatılması gerektiğini benimsedi. Savaş sonrası eski düşüncelerin değiştirilerek daha güzel bir dünyanın alt yapılarının atılması gerektiği düşüncesi toplum içinde de yayıldı. Böylece, Shaw’un insanları düşünmeye sevk eden oyunları tekrar oynanmaya başlandı. Başyapıtlarından biri olan Jan Dark ilk kez 1924’te sahnelendi. Zamanın en iyi oyunu olarak kabul edilen bu yapıtta Shaw, kendine has ifadeleriyle Jan Dark’ın kahramanca yaşamı ve ölümünü hikayeleştirmiştir. Oyunun kazandığı başarı üzerine, 1925’te Nobel Edebiyat Ödülü Shaw’a takdim edilmiş, ama bu ödülü Shaw tarafından geri çevirilmiştir.

Bernard Shaw Hayatı ve Bernard Shaw Biyografisi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz