Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Aralık 2021

Bernard Roger Tapie Kimdir

Bernard Roger Tapie Hayatı Hakkında Bilgi

Bernard Roger Tapie Kimdir

Bernard Roger Tapie Biyografisi

 

Aniden yükselen Fransız girişimci, ucuza kapattığı ve verimli hale getirerek yüksek kârla sattığı iflas etmiş firmalar sayesinde büyük bir servet kazandı. Olympique Marseille Futbol Kulübü’nün başkanı olan Tapie, büyük umutlar beslediği politik kariyerini birkaç skandaldan sonra unutmak zorunda kaldı.

 

İspanyol göçmeni bir kalorifer montörünün oğlu olarak Paris’te dünyaya geldi. Çocukluğunu geçirdiği Paris’in banliyösü Le Bourget’de ailesinin kısıtlı bütçesine katkıda bulunmak için okul saatinden sonra, aralarında kömür hamallığı da bulunan rastgele işlerde çalıştı. Tapie, o zamandan beri mesleki başarı sayesinde, parasal ve sosyal yönden sınıf atlamaya kararlıydı. 60’lı yılların başında şarkıcılıkta başarı gösteremeyince, 17 yaşındayken başladığı mühendislik eğitimini Paris’te tamamlayarak 1968’de diploma aldı.

 

Askerlik görevini tamamladıktan sonra Tapie, 1969’dan itibaren kendisine çeşitli endüstriyel danışmanlık şirketlerinde bir isim yaptı. 1977’de Duverger kâğıt fabrikasını satın aldığında, henüz 34 yaşındayken firma patronu oldu. Bunu izleyen zamanda iflas etmiş şirketleri satın alıp temelden rasyonelleştirerek ve ardından yüksek kârla satarak bu işin ustası oldu. Bunu yaparken özellikle borçların geri ödenmesi konusunda çok cömert davranan Fransız iflas yasasının uygun kurallarından yararlandı.

 

36 yaşında kurduğu Groupe Bernard Tapie’nin çatısı altında şirketlerini ve katılımlarını topladı. Başarılı genç girişimci kendisini belirli bir alanda sınırlamadı. Moda sektörü olduğu kadar spor malzemesi üretimi ve duyarlı ölçü aletleri konusu da ilgi alanları içindeydi. Kitle iletişim araçlarından kendisini tanıtmak için geniş ölçüde yararlanmayı bilen becerikli işadamı, BT Communication adlı reklam danışmanlık firmasıyla Fransız TF-1 televizyon kanalına düşük bir hisseyle ortak oldu.

 

80’li yılların sonunda sahip olduğu şirketler grubunun cirosu yaklaşık 5 milyar frankı bulan spor tutkunu milyoner, önce bisiklet sporuna angaje oldu. 80’li yılların ortasında La vie claire bisiklet yarışlarını düzenledi. Bu isim aynı zamanda Tapie’nin besin maddeleri mağaza zincirine aitti. Tapie bu mağazalarda sattığı, kimyasal madde içermeyen besinlerle, sağlığına düşkün alıcılara hitap ediyordu. Bisiklet yarışları örgütü, 1986’da Tapie tarafından desteklenen Greg Lemond (ABD) ve Bernard Hinault (Fransa) en önemli yarış olan Tour de France’da (Fransa Turu) birinciliği paylaşınca, zirveye ulaştı. Aynı yıl içinde Fransa’nın en popüler futbol kulübü Olympique Marseille’in başkanlığını üstlenen Tapie, TF-1 kanalında bir talkshow başlattı ve Gagner (Kazanmak) adlı otobiyografisini piyasaya sürdü.

 

Marsilya’da popüler olan aşırı sağcı Jean – Marie Le Pen’in ufukta görülen yükselişini önlemek için, Tapie Bouches-du-Rhone seçim bölgesinden Millet Meclisi seçimlerinde sosyalistlerin adayı oldu. Seçimin ikinci turunda en güçlü rakibi olan (burjuva) Guy Teissier’yi yenerek 1989’da Paris milletvekili oldu. Üç çocuk babası (birinci evliliğinden iki, ikinci evliliğinden bir çocuk) olan Tapie, 1987’de kendi finans şirketini (BT Finances) kurdu ve kendisini bundan böyle giderek spor malzemeleri piyasasına adadı. 1988’de müflis Belçika tenis raketi fabrikası Donnay’ı satın aldı, iki yıl sonra da Adidas’a % 80 hisseyle ortak oldu. Bu katılım payını finanse edebilmek için, aralarında La vie claire ve TF-1 ortaklığı da bulunmak üzere, birkaç şirketini satmak zorunda kaldı. Buna karşın, kapasitesini aştığı için 1993’e kadar Adidas hisselerini elinden çıkarmak zorunda kaldı.

 

1992’deki Provence-Alpes-C&te d’Azur’un bölgesel başkanı olmak için katıldığı seçimleri kaybetti. Görevi kötüye kullanma ve hesaplarda tahrifat yapma suçlamasıyla dava edilme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı için, Başbakan Pierre Beregovoy’nın kabinesindeki şehircilik bakanlığından 52 gün sonra ayrılmak zorunda kaldı (1992). 1985’te Toshiba ile yaptığı bir işten 13 milyon frank kara para aldığı iddia edildi. Bu dava kapandıktan kısa bir süre sonra, Avrupa’nın en iyi futbol takımı haline getirmek istediği Olympique Marseille Futbol Kulübü’ne ilişkin bir rüşvet skandalı ortaya çıkarıldı. Ligdeki rakibi Valencia takımının rüşvet suçlaması incelendikten sonra Olympique Marseilles ikinci lige indirildi. Finans cambazı Tapie’nin 1994’ün sonunda bir mahkeme tarafından iflası bildirildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz