Web sitemize hoşgeldiniz, 15 Haziran 2021

Belli Bir Geni İçeren Klon Nasıl Elde Edilir Açıklayınız.

Aşağıda belli bir geni içeren klon nasıl elde edilir açıklayınız kısaca olarak ele alacağız.

Belli bir geni içeren klonun elde edilmesinde DNA çalışmaları ve deneysel verileri kullanılmaktadır. DNA üzerinde bulunan genlerin tespit edilmesi mümkündür. Fakat DNA’nın üzerinde bulunan genlerin nerede ne kesinlikte olduğu tam olarak bilinememektedir. Bu nedenle genetik mühendisliği alanı da dahil olmak üzere gen üzerinde genom projeleri geliştirilmekte ve meydana getirilmektedir.

DNA’nın korunmasından ve ortaya çıkarılmasından sonra gen klonlanmasını sağlayacak enzimler kullanılır. Plazmit üzerinde uygulanan klonlama işlemlerinde restriksiyon enzimi kullanılmaktadır. Bu enzim DNA’yı bir makas gibi kesmektedir. Böylece genin klonlanması sağlanmaktadır. Daha sonra ligaz enzimi ile birleşme mümkün kılınmaktadır.

DNA üzerinde gerçekleşen kimyasal reaksiyonlar sayesinde gen klonlanması sağlanmaktadır. Özellikle bakteri alanında yapılan klonlama işlemi katkı maddelerinin üretilmesinde, sağlıklı ürünlerin eldesinin sağlanmasında kullanılmaktadır.

Diğer canlılar üzerinde de yapılan klonlama işlemi geçici olarak faydalar sağlamaktadır. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar yaş ve sağlık sorunlarının oluşmasına neden olduğu için klonların yaşaması kısa sürmektedir. Daha çok tıbbi teşhis ve tedavilerin geliştirilmesinde ve keşfinde kullanılan gen klonlama çalışmaları sonucunda ilaçlar da elde edilmektedir. Böyle insanların kobay olarak kullanılmasının önüne geçilmiştir. DNA üzerindeki gen çalışmaları gün geçtikçe gelişmektedir. Gen çalışmaları farklı mesleki alanlar oluşturmaktadır.

Belli Bir Geni İçeren Klon Nasıl Elde Edilir Açıklayınız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz