Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Kasım 2020

Belediyelerin Halka Sunduğu Hizmetlerin Parasal Kaynağı Nereden Karşılanır?

Bu yazımızda belediyelerin halka sunduğu hizmetlerin parasal kaynağı nereden karşılanır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Yerel yönetimler, vatandaşların seçme hakkını kullanması sonucunda, takdir ettiği adayın seçilmesiyle birlikte meclis üyeleri ve belediye başkanları tarafından oluşur. Seçimle iş başına gelen belediye başkanı, halkın isteklerini yerine getirmek için çalışmaya başlar.

 

Sağlık, eğitim, ulaşım, sosyal, kültür alanlarında belediyeler hizmetler sunarlar. Bu hizmetleri belli bir bütçe oluşturarak maliyetini halka bildirdikten sonra gerçekleştirirler. Bütçeyi, devlet meclis kanalıyla belirler.

Belediyeler, bağlı oldukları partilerin bütçeden aldıkları yatırım ve hizmet paylarını, kaynak olarak kullanırlar. Bu durumda kaynak yine halkın verdiği vergilerdir. Vergiler, hizmetlerin gerçekleşmesi için temel kaynaktır.

Bununla birlikte ülkelerin yaptığı antlaşmalar, katıldıkları gruplar, kurdukları ilişkiler kapsamında birçok yatırım fonu da belediyelere verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. aynur dedi ki:

    Belediyelerin gelir kaynakları çok güzel açıklanmış ayrıca yazınızda cevabın olduğu paragrafı vurgulayarak yazmanız çok güzel ve yazının ilgili çekici olmasını sağlamış.

Yorum Yaz