Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Şubat 2021

Bektaşilik Nedir Kısaca

Bu yazımızda Bektaşilik nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Hacı Bektaşi Veli 1209 – 1271 yılları arasında yaşamış olan bir şeyhtir. Bektaşilik O’nun adına kurulan bir tarikattır. Tarikat, İslam’ın anlaşılmasındaki yollardan biri demektir. İslam’ın anlaşılması ve yaşanılması için kaynaklar Kuranı Kerim ve sünnettir.

İslam’da dört ana kapı tasavvuru, ehli tasavvufta ve ehli tarikatta yaygındır. Bunlar, şeriat, hakikat, tarikat ve marifettir. İslam’ın anlaşılmasında şeriat, Kuranı Kerim, hakikat, Allah’ı anlama ve bulma, tarikat, Allah’a varma yolu, marifet, Allah’ı bilmedir.

 

Bektaşilik de, Ehli Beyt sevgisi, on iki imam ve Hazreti Ali (r.a.) sevgisinden doğan ve Bektaşi talebeleri tarafından devam ettirilen 13. yüzyıl tarikatlarındandır. Ehli Beyt’e karşı çıkan, onlara zulmedenlere buğz etme felsefesi üzerine kurulmuştur.

Bununlar beraber, züht, kemal, takva gibi kavramların anlaşılmasında, yaşanmasında, sosyal hayatta yerleşik hale gelmesinde tarikat çalışmaları nispetinde faaliyetlerin gösterildiği bir tarikattır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  Bence uzun olmuş ben iki kelimelik bi si ariyodum gelde bunu yaz 👎

 2. Baran dedi ki:

  Bektaşilik nedir Çok kısa tam istediģim gibi.

 3. İsimsiz dedi ki:

  Çok kısa zaten ben de öyle istemiştim bektaşilik nedir kısa özet olsun dedim süper olmuş hemen yazıyorum.

 4. İklim dedi ki:

  Bektaşilik nedir güzel anlatılmış. Özellikle açıklama kısmını koyu ve vurgulu bir şekilde belirtmeniz daha da akılda kalıcı hale getirmiş.

  1. İsimsiz dedi ki:

   Ben sana katılmıyorum

   1. Baran dedi ki:

    Neye katilmiyon

Yorum Yaz