Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Mayıs 2022

Bektaşilik Nedir Kısaca

Aşağıda bektaşilik nedir kısaca olarak ele alacağız.

Bektaşilik, Anadolu coğrafyasında yaygın olan bir tarikattir. Bir tarikat olarak ortaya çıkmasa da tarikat olarak devam ettirilmiştir. Hacı Bektaşi Veli’nin veli kabul edildiği, Hazreti Peygamber (a.s.)’ın rehber edinildiği, Hazreti Ali’nin önder edinildiği bir tarikat olarak bilinmektedir.

Bektaşilik, Osmanlı Devleti döneminde yaygınlaşmıştır. Ahi teşkilatlarının kurulmasından sonra manevi çalışmaların yapılmasında Bektaşilik etkili olmuştur. Günümüzde Anadolu’nun bazı yörelerinde Bektaşilik hala sürdürülmektedir. Bektaşilikte sesli zikir de bulunmaktadır. Tarikat ehline bazı hal dersleri verilmektedir. Günümüzde yaygın olarak bulunan bir tarikat olarak bilinmektedir. Bektaşilik, iyiliği, doğruyu, doğruluğu ve adaleti önceleyen bir tarikat olarak yaşanmaktadır. İnsanları kurtuluşa yani İslam’a çağırmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. raziye dedi ki:

    Ben bu tarikatı biliyorum. Nevşehir’e gezmeye gitmiştik. Orada Hacı Bektaş Veli’nin türbesini ziyaret ettik. Türbenin önündeki bilgilendirme levhasında bektaşilik tarikatı anlatılıyordu. Demek ki çok gezen daha çok bilir :)

Yorum Yaz