Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

Behçet Necatigil Hayatı ve Eserleri

Behçet Necatigil Kimdir Kısaca, Behçet Necatigil hayatı ve Eserleri

Behçet Necatigil’in kısa biyografisi:

Behçet Necatigil İstanbul Yüksek Öğretmen okulu ve edebiyat bölümünde eğitimini tamamlamıştır ve Kars’ta, Zonguldak’ta, Kabataş Erkek Lisesi’nde ve İstanbul Eğitim Fakültesi’nde edebiyat öğretmenliği görevini yapmıştır. Kabataş Erkek Lisesi’nde çalıştığı dönemde Demir Özlü, Hilmi Yavuz gibi tanınmış yazar ve şairlerin öğretmeni de olmuştur.

İlk eseri lisede okuduğu senelerde Varlık Dergisi’nde yayınlanmıştır ve o günden ölene dek eserler üretmeye devam etmiştir. Eserlerinde konutlar, aile kavramı, doğa, yalnızlık, bunalım ve ölümden bahsetmiştir. Yeni ve eski kelimeleri ustalıkla eserlerinde kullanmıştır. Güçlü ve dengeli bir şiir dünyası vardır.

Ailesi vefat ettikten sonra her sene verilecek Necatigil Şiir Ödülü’nü kurmuştur. Ayrıca Kabataş Erkek Lisesi’nde 3 Fen-F şubesine de Behçet Necatigil Dersliği ismi verilmiştir.

Behçet Necatigil Eserleri

Eserleri sadece şiir kitabı değildir, bunların yanında düz yazılardan oluşan Bile/Yazdı isimli eseri de vardır. Almanca dilinden de çeviri eserleri olan Necatigil bunlara ek olarak radyo oyunları da kaleme almıştır. Bu daldaki eserlerini; Yıldızlara Bakmak (1965), Gece Alevi (1967), Üç Turunçlar (1970), Pencere (1975) isimli kitaplarda derlemiştir.

Behçet Necatigil Hayatı ve Eserleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ZEHRA dedi ki:

    size kocaman bir teşekkür ediyorum, sayenizde ödevimi bitirmiş bulunmaktayım.

  2. mustaha dedi ki:

    çok beğendim teşekkürler özet iyi olmuş.

Yorum Yaz