Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Temmuz 2021

Bedestenlerin Osmanlı Ekonomisine Katkıları Nelerdir?

Aşağıda bedestenlerin Osmanlı ekonomisine katkıları nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Osmanlı Devleti’nde şehir ekonomisi de en az tarım faaliyetleri kadar önemli bir yer tutmaktaydı. Bedestenler, değerli eşyaların ürün olarak satıldığı kapalı çarşı olarak da bilinen alanlar şeklinde alışveriş merkezleri gibi hizmet veren yapılar olmuştur. Şehir ekonomisinin gelişmesinde ve hareketlenmesinde etkili olmuşlardır.

Bedestenlerin Osmanlı ekonomisine katkıları, şehirlerde ticari faaliyetlerin yapılması, insanların ihtiyaçlarının karşılanması, çalışan nüfusun artması, geçim kaynaklarının farklılaşması, esnaf kültürünün yaşanması ve yerleşik hale gelmesi, alışveriş merkezlerinin oluşarak ekonominin gelişmesi ve kalkınması gibi katkıları olmuştur. Böylece güçlü bir ekonomiye sahip olan Osmanlı Devleti’nin siyasi otoritesi de güçlenmeye başlamıştır. Bedesten kültürü günümüzde oldukça azalmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. tuğba dedi ki:

    Merhabalar ödev sayfası cidden güzel, 2 artı aldım Bedestenlerin Osmanlı Ekonomisine Katkıları Nelerdir? vardı, buradan baktım, hem de çok iyi anladım, teşekkürler. anlamayan varsa aklında sorun vardır ha ha ha :)

  2. başak karahan dedi ki:

    merhaba arkadaşlar, Bedestenlerin Osmanlı Ekonomisine Katkıları Nelerdir? ödevim için kullandım, ben Kars birincisi başak karahan hem güzel hem de çalışkanım, tembelleri sevmem.

Yorum Yaz