Batlamyus Hayatı Ve Eserleri Kısaca

Bu yazımızda Batlamyus hayatı ve eserleri kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Bilim ve teknik insanlık tarihine yön vermiştir. İnsanın dünyada var olduğu günden itibaren bilim ve teknik, akıl ve mantığın bir aracı olarak hayatı anlamlandırma çabasında yol gösterici olmuştur. Dünyada birçok bilim adamı, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Astronomi, Coğrafya alanlarında çalışmalar yapmıştır.

Tarihteki en önemli bilim adamlarından biri de Batlamyus’tur. Matematik, Fizik, Astronomi, Trigonometri, Mantık ve Felsefe alanlarında önemli çalışmalar yapmış olan bir bilim insanıdır.

Batlamyus’un, M.Ö. 85 – 165 yılları arasında yaşadığı kabul edilmektedir. Kendinden önceki bilim insanlarından, filozoflardan etkilenen Batlamyus, Astronomi alanında yaptığı çalışmalar ve önerdiği önermelerle tarihe geçmiştir.

Batlamyus’un evren modeline göre, Dünya evrenin merkezinde yer alır. Güneş ve Ay ise Dünya’nın çevresinde dolanır. Bu görüş ancak 1400 sene sonra aşılabilmiştir. Fakat zamanına göre ileri bir fikir ortaya koyan Batlamyus, evren modeli tartışmalarının üstünde bir söz söylemiştir.

Coğrafya alanında da çalışmalar yaparak bilimsel temelli araştırmalar geliştirmiştir. Dünya Haritası çizerek tarihe geçmiştir. Bilim, fen, akıl ve mantık tecrübesiyle bilimselliğin sınırlarını kendi dönemi itibariyle aşan sonuçlara varmıştır.

Yaptığı çalışmalar ve araştırmalar bilgi olarak günümüze kadar ulaşmıştır. Matematik Derlemesi olarak bilinen eserinde Matematik, Trigonometri alanında yaptığı çalışmaları görmek mümkündür. Batlamyus, evren hakkında ilk kararlı ve kısmen tutarlı bilgiye ulaşan bilim insanı olarak bilim tarihindeki yerini almıştır.

Batlamyus Hayatı Ve Eserleri Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

3 yorum

  1. kim hazırlamışsa teşekkür ediyorum, batlamyus kimdir ödevim kısa ve harika olmuş, özenle yazıyorum. bu arada hem zeki hem güzel hem de çalışkanım, kıskananlar çatlasın. :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.