Batıl İnançların Birey ve Toplum Açısından Ne Gibi Zararları Vardır

Toprak-çeşitleri-nelerdir-özellikleri-nelerdir

Dinde yer almayan ancak farklı yollarla dinde yer alıyormuş ve dini inanışmış gibi göstermek gösterilmeye çalışılan söz ve eylemlerin tümüne hurafe ya da batıl inanç adı verilmektedir.

Farklı kesimler tarafından insanlara aksettirilmeye çalışılan bu düşünceler insanları içine aldığında insanlar arasındaki ilişkiyi de mantık dışı bir ilişkiler karmaşası haline getirmektedir. Bu düşünceler sadece bireye değil bireyin içinde bulunduğu topluma da zarar vermektedir.

Batıl inançlar aşırı tutuculuğa neden olan düşüncelerdir. Bu düşünceleri değer yargıları haline getiren toplumlar değişime kendilerini kapatırlar ve her türlü değişim çalışmalarına karşı çıkarlar.

Geçişten günümüze kadar yaşamış olan her toplumda akla ve mantığa sığmayan ama toplum düşüncelerine hakim olan bir çok batıl inanç gözlere çarpmıştır ve bu toplumlar bu inançların etkisinde fazlasıyla kalmışlardır.

Kısacası; batıl inançlar nedeniyle bireyler ve toplumlar dinde bulunan asıl esaslardan uzaklaşırlar yani dinden de uzaklaşmış olurlar be toplumlarını çağdaş medeniyetler seviyesine çıkaracak olan her türlü yeniliğe karşı çıkarlar.

Batıl İnançların Toplum Üzerindeki Olumsuz Etkileri Hakkındaki Yorumlarınızı Hemen Bizlerle Paylaşın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.