Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Ekim 2020

Basit Elektrik Devresinde Pil Yatağı Ne İşe Yarar?

Basit elektrik devresinde pil yatağı ne işe yarar

Basit elektrik devresi oluşturmak için çok basit devre elemanlarına ihtiyaç bulunmaktadır. Basit bir devrede bulunması gerekenler güç kaynağı, iletken tel, direnç ve gerekirse anahtardır. Anahtar devreyi aktif hale getirmek içindir. İki boyutlu olarak basit devreler kolaylıkla çizilmektedir.

Pil Yatağı Ne İşe Yarar? > Pil yatağı; pille çalışan cihazların pil ile temasını yaparak, pil kullanımını sağlayan cihazlarda bulunan yuvaya verilen isimdir.

Bir basit elektrik devresinde iletken tel, direnç olarak ampul, güç kaynağı olarak piller ve devreyi kontrol alında tutmak için de anahtarlara ihtiyaç bulunmaktadır. Basit elektrik devresini kurmak çok basittir. Birden fazla anahtar, direnç, güç kaynağı ve paralel iletken tel olmadığı için basit elektrik devresi olarak bilinmektedir. Basit elektrik devresi ve elemanları bu şekildedir.

 

basit elektrik şeması ile ilgili görsel sonucu

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. elif dedi ki:

  ben şahsen çok beğendim, pil yatağının görevi kısa ve özenle hazırlanmış, emeği geçenlere teşekkürler, hem çok zeki hem de çalışkan biri olarak herkese öneririm. :)

 2. berna dedi ki:

  çok kötü değil güzel.

 3. yeliz dedi ki:

  siteye teşekkürler hep buradan bakıyorum, pil yatağı nedir kısa ve umduğum gibi güzel olmuş yıldızlı beğendim, bu arada okulun hem en güzel ve hem de en çalışkan öğrencisiyim, okuyanlara kapak olsun. :)

 4. pelim dedi ki:

  valla kim hazırlamışsa eline sağlık, pil yatağının görevi kısa ve istediğim gibi güzel olmuş teşekkür ediyorum size, okulun en güzel ve en çalışkan öğrencisi olarak. :)

Yorum Yaz