Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Nisan 2021

Baltayı Taşa Vurmak Deyiminin Anlamı ve İle İlgili Cümleler

Baltayı Taşa Vurmak Deyiminin Anlamı ve Baltayı Taşa Vurmak İle İlgili Cümleler

Bu yazı ile sizlere baltayı taşa vurmak deyiminin manasını açıklayacağız. Baltayı taşa vurma deyimi kelime anlamı olarak karşımızdaki kişiye dokunacak bir şey söyleyip gaf yapmak anlamındadır.

Şimdi bu deyimi biraz daha ayrıntılı açıklayalım. Baltayı taşa vurma deyimi ile ifade edilmek istenen esas mana ara sıra fark etmeden sözlerimiz ile karşımızdaki insana kırıcı şeyler söylememizdir.

Söylediğimiz şeylere sürekli olarak dikkat etmeliyiz. Karşımızdaki kişinin hassas olabileceğini düşünüp ona göre sözlerimizi seçmeliyiz. Kelimelerimizi de dikkatle seçmemizde fayda vardır. Kimi zaman fark etmeden söylediğimiz sözler karşımızdakini üzebilir. Bu da pek hoş bir durum değildir. Bunun aynen bize de yapılmasını istemiyor isek ona göre konuşmalıyız.

Kimi zaman karşımıza gelen zor durumlarda ise baltayı taşa vurmak deyimi kullanılabilir. Mesela ” Kura çekiminde bu kez çok zor bir ekibe denk geldik. Bu sefer baltayı taşa vurduk.” cümlesindeki gibi kullanımı vardır. Bu farklı anlamı da günlük hayatta sık sık kullanılır.

Baltayı taşa vurmak deyiminin anlamı kompozisyon hakkında yorumlarınızı hemen paylaşabilirsiniz. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. sümeyye dedi ki:

    emeği geçenlere teşekkürler, baltayı taşa vurmak ile ilgili cümle kısa yazılmış, çok beğendim, araştırma ödevime yardımcı oldu.

  2. kadir yatan dedi ki:

    yeni girdiği işte de baltayı taşa vurmuş, iflas etmiş. Bu çocuk bir türlü başarıyı yakalayamadı gitti.

Yorum Yaz