Balıklı Göl Efsanesi Kısaca Özet

Aşağıda balıklı göl efsanesi kısaca özet kısaca olarak ele alacağız.

Balıklı Göl, Şanlıurfa’da bulunmaktadır. Şanlıurfa, Anadolu’nun en güzide şehirlerinden biridir. Tarihi M.Ö. 9500 yıllarına kadar dayanmaktadır. Şanlıurfa’nın tarihi bu bakımdan yaklaşık 12 bin yılı bulmaktadır. Şanlıurfa, bütün Anadolu Medeniyetleri’nde en önemli şehirlerden biri olarak bulunmuştur.

Şanlıurfa, güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunmaktadır. İsmi, Milli Mücadele yıllarında zafer kazanılan bir yer olduğu için Şanlıurfa’dır. Şanlıurfa’da tarihi eserler ve doğal güzellikler bulunmaktadır. Balıklı Göl de şehirdeki en önemli tarihi alanlardan biridir.

Şanlıurfa’da bulunan Balıklı Göl’ün İslam dininde yeri olan bir olayın gerçekleştiği yer olduğu rivayet edilmektedir. İbrahim (a.s.)’ın Nemrut’a karşı verdiği mücadele putları yerle bir etmesi, Nemrut’u kızdırmıştır. Nemrut, kendine isyan eden İbrahim (a.s.)’a zulmetmek için bir ateşe atmak istemiştir.

İbrahim (a.s.)’ı ateşe atmak için odun toplatmış ve dev bir ateş yakmıştır. Daha sonra kurulan mancınık ile İbrahim (a.s.)’ı ateşe atmıştır. Ateş, İbrahim (a.s.)’ı yakmamıştır. Bir rivayete göre ateş su, odunlar balık olmuştur. İbrahim (a.s.)’ın ateşe atıldığı yerin de Şanlıurfa olduğu rivayet edildiği için Balıklı Göl’ün bu şekilde oluştuğu söylenmektedir. Bu nedenle İslami açıdan oldukça önemli bir yere sahiptir.

Şanlıurfa tarihi olarak Peygamberler Şehri olarak bilinmektedir. Dindeki yeri bu rivayetlerin gerçek olabileceği ihtimaline binaen oldukça önemlidir. Her yıl yüz binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Balıklı Göl Efsanesi Kısaca Özet Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

  1. Balıklı göl acayip büyüsü olan bir yer. Geçen sene GAP turuna katılmıştım. Şanlıurfa da programda vardı. Balıklı gölü gezerken oradaki küçük çocuklar Hz. İbrahim’in bu gölde yaşadığı hikayeyi o kadar güzel anlatıyor ki mutlaka herkes gidip oradaki çocuklardan bu hikayeyi dinlemeli.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.