Bale Hareketleri İsimleri

Önemli Bale Hareketleri İsimleri Nelerdir

Bale hareketleri, klasik balede dansçının kol, ayak ve vücut duruşlanyla ilgili özel kurallara uyarak yaptığı hareketlerdir. Bale koreografisi bu temel hareketlerin bileşimi­ne dayanır. Plie (dizin bükülmesi) ve battement (bacağı kaldırma hareketi) gibi bazı çalışma hareketleri, dansçının kusursuz bir duruş kazanmasına ya da kendi ağırlığını yumuşak bir biçimde dengelemesine yardım eder. Bunlar bütün vücuda güç ve esneklik kazandıran alıştırmalardır.

Öteki hareketler bale adımlarıdır. Bunlar, beşinci duruşla başlayıp biten entrechat (bacakları havada çapraz duruma getirerek zıplama) ve jete (ağırlığın bir ayaktan öbürüne geçirildiği sıçrama) gibi atlama ve sıçrama adımları (pas d’elevation) olabileceği gibi, pirouette (tek ayak üzerinde dönme) ve tour en l’air (havada tekli, ikili ya da üçlü tam dönüş) gibi dönüşler de olabilir. Ayrıca assemble; bale duruşları; battement; brise; entrechat; fouette en tournant; jete; kabriyol; kayma; pas d’elevati­on; pirouette; plie; tour en l’aır isminde bale hareketleri vardır.

3 yorum

  1. size bir sorum olacak, jete sıçrayışını yaparken arka bacağımı ön bacağım kadar kaldıramıyorum, sonuç olarak hareket kötü görünüyor. Buna yardımcı olacak bir yöntem ya da egzersiz önerebilirmisiniz? Teşekkürler..

    • jete yaparken arka bacağım kalmıyorsa iki nedeni olabilir: Biri bacağın yeterince esnek olmayabilir bunun için arka bacağını koltuk(veya yüksek bir yere) koyup ön bacağın yerde esnemelisin , yine olmuyorsa belim yeteri kadar esnek olmadığından olabilir, belini esnetebilir veya arabesque çalışabilirsin .

      • bence ilk yapman gereken bacaklarını tam ortadan açmak yerine sağ ve sol bacakla öne açmak. eskiden jimnastikle uğraşmak jete gibi bacak hareketlerinde işe yarıyor.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.