Web sitemize hoşgeldiniz, 11 Nisan 2021

Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı Sadece Projenin Yapıldığı Ülkelere mi Kazançlar Sağlar Neden?

Bu yazımızda Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı sadece projenin yapıldığı ülkelere mi kazançlar sağlar neden kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Bakü – Tiflis – Ceyhan Petrol Boru Hattı, Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye topraklarından geçen bir hat olarak enerjinin nakledilmesinde önemli bir teknoloji ortaya koymaktadır. Enerji dağılımı ve paylaşımı açısından bu ülkelerle birlikte komşu ülkeler de ticari ve stratejik olarak etkilenmektedir.

Petrol hattı, projenin yapıldığı ülkeler dışından çevre ülkelere de kazançlar sağlamaktadır. Çünkü enerjinin kaynaktan yani merkezden muhite yayılması hammadde ve kaynak ihtiyacının karşılanmasında etkilidir. Bu da maliyeti düşürür. Enerji kaynaklarının daha ulaşılabilir olması her zaman daha kolaylaştırıcıdır. Enerji kaynaklarına çok kolay ulaşmak ülkeler için avantaj oluşturur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. gümüş dedi ki:

    Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı sadece projenin yapıldığı ülkelere mi kazançlar sağlamaz elbette. Bu ülkelerin sınır komşulara da otomatikman katkılar sağlar. Ekonomik ve ticari kazançlar elde ederler.

Yorum Yaz