Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Nisan 2021

Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı hangi ülkelerin sınırlarından geçmektedir?

Bu yazımızda Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı hangi ülkelerin sınırlarından geçmektedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Dünya üzerinde petrol rezervleri, İran Körfezi’nde bulunmaktadır. Ortadoğu coğrafyasında bulunan petroller daha çok ülkemiz sathından geçmektedir. Bu satıhta enerji nakliyatı olarak öne çıkmakta ve enerji bağımlılığı olarak yüzde yetmiş dışa bağımlı faaliyetler gerçekleştirmekteyiz. Asya topraklarında yer alan petroller boru hatlarıyla nakledilmektedir.

Bakü – Tiflis – Ceyhan Petrol Boru Hattı, Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye üzerinden geçmektedir. Azerbaycan başkenti, Gürcistan başkenti ve Adana – Ceyhan üzerinden geçen bir hattır. Petrol hattı yeni tamamlanmıştır. Bu üç ülke sınırları içinde yer almaktadır. Üç ülke için de stratejik olarak çok önemlidir. Petrol boru hattı enerji ihtiyacının karşılanmasında da etkilidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. fethiye dedi ki:

    Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı pek çok ülkenin sınırlarından geçmektedir. Bu ülkeler şunlardır; Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye… Bu hat bu ve bazı ülkelerin gelişmesine çok katkı sağlayacak

Yorum Yaz