Baklayı Ağzından Çıkarmak Deyiminin Anlamı ve Baklayı Ağzından Çıkarmak Deyimi ile İlgili Cümleler

 

Baklayı Ağzından Çıkarmak Deyiminin Anlamı ve Baklayı Ağzından Çıkarmak Deyimi ile İlgili Cümleler

Baklayı ağzından çıkarmak:  Sabrı tükenip o zamana kadar sakladığı şeyleri söylemek anlamında kullanılan bir deyimdir. Gizli, saklı kalması gereken bir konuyu dayanamayıp sabredemeyerek ağzından kaçırmak, dile getirmek anlamlarında kullanılan bir deyimdir.

Baklayı Ağzından Çıkarmak Örnek Cümle:

*Nihayet baklayı ağzından çıkardı da herkes rahat etti.

*Baklayı ağzından çıkarmasına az kalmıştı ki müşteriler geldi.

*Ağzından baklayı çıkarırsan her şey aydınlanacaktır.

Bu Deyimle İlgili Yorumlarınızı ve Cümlelerinizi Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

5 yorum

 1. “Baklayı Ağzından Çıkarmak” deyimi, bir kişinin uzun süredir sakladığı veya açıklamaya çekindiği bir şeyi sonunda açıklamasını veya dile getirmesini ifade eder. Yani, birisi uzun süredir bir konuda sessiz kalmışken, sonunda konuşup gerçeği açığa çıkarması anlamına gelir.

  Örnek cümleler:

  • Sonunda gerçeği açıklayacağım ve baklayı ağzımdan çıkaracağım.
  • Patronumuz projenin başarısız olduğunu biliyor ama kimse bunu dile getirmeye cesaret edemiyor. Ben ise baklayı ağzımdan çıkaracağım.
  • Arkadaşım bana yalan söyledi ama bunu açıklamakta zorlandı. Nihayetinde baklayı ağzından çıkardı ve gerçeği itiraf etti.

  Ödevimde kullanabileceğim çok faydalı bir bilgiydi. Bu yazı, öğrenci arkadaşlarıma da faydalı olacaktır. Sınıfın en zeki öğrencisi olduğum için böyle faydalı bilgilerle kendimi daha da geliştirebiliyorum. Teşekkür ederim!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.