Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Şubat 2021

Bakır Neden İlk Kullanılan Madendir

1955-bakir_madeniİnsanoğlunun yeryüzünde görüldüğü andan itibaren yeryüzünde yaşam başlamıştır. İnsanlar ilk dönemlerde doğada buldukları yani doğanın onlara sunduğu imkanlar ile tüketici bir toplum olarak yaşamaya başlamışlardır. Zaman geçtikçe tesadüfler sonucunda ise bir çok şey öğrenerek araç-gereç yapmaya başlamışlardır ve ekip biçmeye başlayarak tüketici toplumdan üretici toplum olmaya başlamışlardır.

İnsanların kullandığı araç ve gereçler, yaşam şartları ya da yapmış oldukları buluşlar yaşadıkları dönemlerin de isimlendirilmesini ve böylece bölümlere ayrılmasını sağlamıştır. Örneğin; tarih öncesi devirler; yontma taş devri, cilalı taş devri ve maden devri olarak ayrılmıştır ve yazının icadı ise insanlık tarihi için bir dönüm noktası olmuştur ve yazının bulunması ile tarihi dönemler başlamıştır.

İnsanlar yazının bulunmasından hemen önceki dönemlerde maden devrinin yaşamışlardır ve ilk olarak tarih öncesi devirlerde yaşayan insan İsa’dan Önce 4 bin yılında ilk maden olarak bakırı kullanmışlardır. O dönemlerde bakır yataklarını insanlar Sina’da, Mısır’da ve Kıbrıs’ta bulmuşlardır.

Tarih öncesi devirlerde yaşayan insanların ilk ve en çok kullandığı maden bakır olmuştur. Bakır madeninin bu kadar yaygın olarak kullanılmasının temel sebebi ise; doğada saf halde bulunması ve işlenmesinin son derece kolay olmasıdır. Ancak silah yapımında tunç daha elverişli ve sağlam idi bu nedenle de bakır kısa bir zaman sonra bilginin ilerlemesi ile yerini bakır ve kalay madenlerinin birleşmesi ile meydana getirilen tunç madenine bırakmıştır.

İlk Kullanılan Maden Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz