Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Aralık 2020

Baki Kimdir ve Eserleri Nelerdir

Baki Kimdir Kısaca, Baki Eserleri ve Hayatı Hakkında Kısa Özet Bilgi

Asıl adı Mahmud Abdülbaki olan şair 1526 İstanbul doğumludur. Yoksul bir ailede yetişen Baki küçüklüğünde saraç çıraklığı yapmıştır.

Baki bilime karşı ilgi duyduğu için ailesinden habersiz olarak gizli bir şekilde medresede eğitim alıyordu. Ama zekası ve yeteneği fark edilince ailesi de medreseye devam etmesine razı oldu. Eğitim sürecinde şiir ile tanışmış ve ilgisi arttı. Baki artık yazıyordu ve şiirleri beğenilince ünü de artarak yayıldı. Eğitim hayatı bitince de bazı medreselerde müderris olarak görev yapmıştır. Ünü Kanuni Sultan Süleyman’a kadar ulaşınca Kanuni’nin emriyle İstanbul’a getirilmiştir. Devlet dairesinde dönem dönem hizmetleri olmuştur.

Baki’nin gençliğinde yaptığı saraç çıraklığı üzerine bazı iddialar ortaya atılmıştır. Orhan Şaik Gökyay’ın iddiasına göre saraç ve serac kelimeleri karıştırılmaktadır ve Baki gerçekte serac çırağıdır. Saraç, koşum ve eyer takımlarını yapan veya satan kişiye denir; serac ise camilerde kandilleri yakan kişiye verilen addır. Yapılan imla karışıklıklarıyla Baki’nin aslında serac çırağı olduğunu kabul eden birçok akademisyen bulunmaktadır.

Şair 1600’de İstanbul’da vefat etmiştir. Pek çok eseri arasında, Divan en mühim olanıdır ve 4508 beyitten oluşmaktadır. Bunun yanında başlıca eserleri arasında;  Fazâ’ilü’l-Cihad, Fazâil’i-Mekke, Hadîs-i Erbain Tercümesi ve Kanuni Mersiyesi bulunmaktadır.

Baki Kimdir ve Eserleri Nelerdir Hakkında Sorularınızı Aşağıdan Hemen yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz