Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Aralık 2020

Bağışıklık Nedir Kaça Ayrılır

bagisiklik-sistemi-nedirSağlık alanında insanları ve hayvanları yakından ilgilendiren bir takım terimler kullanılmaktadır. Kullanılan bu terimler aynı zamanda özellikle insanlar ve hayvanların sağlıkları için son derece büyük önem arz etmektedir. Bizler de bu yazımızda insanlar ve hayvanlar için önemli bir konu olan bağışık nedir çeşitleri nelerdir konusunda derlediğimiz bilgileri sizler ile paylaşacağız.

İnsan ya da hayvan vücudunun vücuda giren ve hastalıklara kapı aralayan mikroplara karşı gösterdiği dirence “bağışıklık sistemi” adı verilmektedir. Yani bir canlı vücudundaki mikroplarla ne kadar güçlü savaşıyor ise, hastalıkları ne kadar kolay atlatıyor ise ya da ne kadar az hasta oluyor ise o kişinin bağışıklık sistemi o kadar güçlüdür diyebiliriz.

Bağışıklık sistemi; pasif bağışıklık, aktif bağışıklık ve yapay bağışıklık olmak üzere üç ana grupta incelenmektedir.

  • Pasif Bağışıklık: İnsanlar ve hayvanlar tarafından meydana getirilen antikorların başka bir vücuda enjekte yöntemi ile aktarılması ile pasif bağışıklık kazandırılmaktadır. Pasif bağışıklığın etkisi sadece bir kaç ay sürmektedir. Bununla birlikte doğal antikorların bulunduğu tek madde anne sütüdür bu nedenle de bebeklerin anne sütü ile beslenmeleri gerektiği sürekli uzmanlar tarafından vurgulanmaktadır.
  • Aktif Bağışıklılık: Doğal yöntemler ile insanların kazanmış olduğu bağışıklık çeşididir. Aktif bağışıklık, insanların çevrelerinde bulunan antijenlere maruz kalıp geliştirdiği bağışıklık sistemidir.
  • Yapay Bağışıklık: Aşı ve serum gibi maddeler ile vücuda kazandırılan bağışıklık sistemidir. Yapay olan aşı yöntemi ile ölü ya da zayıf mikroorganizmalar vücuda iletilir ve bu mikroorganizmalar vücuttaki koruyucu maddeler ile temasa geçerek hastalıklara karşı vücutta direnç meydana getirir.

Pasif ve Aktif Bağışıklık Nedir Sorusu İçin Hazırladığımız Yazımız Hakkındaki Sorularınızı ve Önerilerinizi Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bizimle Paylaşın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. pelin dedi ki:

    ya ben bağışıklık kaça ayrılır dedim ama öğretmen inşallah beğenir güzele benziyor.

Yorum Yaz