Bağımsızlık Sembollerimiz Nelerdir

Bağımsızlık Sembollerimiz Nelerdir Kısaca

 Türk bayrağı: Bayrağımız al rengini bu toprakların bağımsızlığı için mücadele verip ölen şehitlerimizin kanından almıştır. Bayrağımız bağımsızlığımızın en önemli sembollerinden biridir.

Kırmızı zemin üzerine beyaz ay ve yıldızdan oluşan Türk bayrağının bu şekli 29 Mayıs 1936 tarihinde çıkan Türk Bayrağı Kanunu ile almıştır. Türk bayrağının yırtık, sökük, yamalı, delik veya manevi değerine layık olmayan bir şekilde bulunması bu kanuna göre yasaktır. Resmi törenler dışında masada örtü gibi kullanılamaz ve oturulan ya da ayakla basılabilen yerlere konulamaz. Yine bu gibi yerlere bayrak deseni olarak basılamaz. Kişilerin bayrağı üniforma ve kıyafet şeklinde giymesi yasaktır. Manevi değeri yüksek olan bayrak yakılıp yırtılamaz, yere atılamaz ve saygısız bir biçimde kişilerce kullanılamaz.

İstiklal Marşı: İstiklal Marşı Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılmış ve Türk milletine bağımsızlık sembolü olarak sunulmuştur. Kurtuluş Savaşının olduğu yıllarda cephedeki askerlerin motivasyonu ve milli değerlerin yükseltilmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı ödüllü bir marş yarışması yapmış ve 724 şair bu yarışmaya katılmıştır. Komisyon şiirleri inceledikten sonra 6 şiir seçmiş ve bu şiirlerin ulusal marş niteliği taşımadıkları görülmüştür. Bunun üzerine Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver de istiklal marşımızı Mehmet Akif Ersoy’un yazmasını istemiştir. Mehmet Akif Ersoy ise İstiklal Marşı’nı yazmış ancak para ödülünü kabul etmemiştir.

Türk Lirası: Her bağımsız devlette olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti’nin de para birimi vardır. Bu para birimi Türk Lirasıdır.

Cumhurbaşkanlığı Forsu: Bir bağımsızlık sembolü olan cumhurbaşkanlığı forsunda sarı renkli yıldızlar vardır ve geçmişte kurulmuş olan 16 büyük Türk devletini simgeler. Forstaki yıldızların ortasında ise güneş bulunur ve Türkiye Cumhuriyeti’ni simgeler.

Bağımsızlık Sembollerimiz Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

105 yorum

  • 1.bayrağımız
   2.marşımız
   3.cumhurbaşkanlığı forsumuz
   4.dilimiz
   5.paramız
   6.başkentimiz
   7.milli bayrağımız
   8.anayasamız
   9.tbmm olmak üzere 9 bağımsızlık sembolümüz vardır!…

   • Bir ülkenin bağımsızlığı hiçbir şekilde tutsaklık ile yükümlü olmaması ve kendinden başka hiçbir unsura bağlı olmaması durumudur. Bağımsızlık, bir ülke için vazgeçilmez bir değerdir. Bu kadar önemli olan ulusal bağımsızlığın birtakım sembolleri vardır. Bir ülkenin bağımsızlık sembolleri şunlardır;

    1- Bayrağı     (Kırmızı üzerine beyaz ay ve yıldız)
    2- Dili           (Türkçe)
    3- Milli Marşı (İstiklal Marşı)
    4- Parası      (Türk Lirası)
    5- Anayasa   (Türkiye Cumhuriyeti Anayasası)
    6- Başkenti   (Ankara)
    7- Milli Bayramları 

    Türkiye, bağımsızlığını büyük mücadeleler vererek kazanan bir ülkedir. Türk milleti bugünlere gelebilmek için büyük bedeller ödemiştir. Bu nedenle diğer dünya ülkelerine nazaran daha fazla bağımsızlık sembolü bulunmaktadır.

    – Cumhurbaşkanlığı Forsu
    – Büyük Atamız Atatürk
    – Anıtkabir

 1. bayrağımız ,istiklal marşımız ,atatürk ve anıtkabir ,dilimiz, cumurbaşkanlığı forsu ,başkentimiz, tbmm ,türk lirası ,anayasamız, milli takımlarımız ,ulusal egemenlk ve çock bayramı. İşinize yaradımı???

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.