Badminton Nedir Kuralları Nelerdir Nasıl Oynanır

Badminton nedir oyun kuralları hakkında bilgi kısaca, badminton nedir kuralları nelerdir nasıl oynanır?

Badminton topu havadan çok fazla etkilendiği için açık havada oynamaktan kaçınılır. 13.40 metre uzunluğa sahip bir kortta oynanan badminton oyununda file 155 cm yüksekte durur. Saha, file tarafından iki eşit bölüme ayrılmaktadır. 1.5-1.7 cm’lik ağ kullanılır. Ağın bağlı olduğu direkler tam sınır çizgileri üzerinde bulunmalıdır. Tüm kort oyunlarında olduğu gibi yerdeki çizgiler beyaz veya sarı renkte kendini belli eden biçimde olmalıdır.

Çizgilerin kalınlığı 4 cm kadardır ve çizgi üzeri oyun sahası içinde sayılır. Kapalı alanda oynandığından tavan yüksekliği de mühimdir. Uluslararası standartlarda bu değer 7.8 – 9 metreden büyük olması gerektiği şeklindedir. Yan çizgilerden duvara kadar da en az 90 cm mesafe olmalıdır. 150 cm uzunluk, bitiş çizgisi uzaklığıdır.

File plastik malzemeden yapılma ve koyu renkli olmalıdır. En az 1.5 cm en çok 2 cm ölçülere sahip olması gereken file direkler arasında mümkün olduğu kadar gergin durmalıdır. Filenin oyun alanı eni boyunca yüksekliği değişir. Direk üzerinde bu yükseklik 1.55m, oyun sahası ortasında 1.524m olmalıdır.

76 cm enindeki file beyaz bir bant ile üst bölümünden sarılmalıdır. Bu bant her iki oyun sahasına doğru 3.75’er cm genişliğinde olmalıdır. Bunun içinde metal bir tel bulunur ve direklere bağlanır.

Badminton Nedir Kuralları Nelerdir Nasıl Oynanır Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

 

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.