Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Ocak 2021

Badagalar Halkı

Badagalar Hakkında Bilgi

Badagalar, Hindistan’ın güneyindeki Ta­mil Nadu eyaletinde, Nilgiri Tepelerinde yaşayan en kalabalık halk. 1871’de 20 bin kişiden az olan Badagaların nüfusu 1970’lerde 105 bine ulaşmıştır. Nilgiriler’in kuzeyindeki Karnataka eyaletinde konuşu­lan Kannada’ya çok yakın bir Dravid lehçe­si konuşurlar. Adlan “kuzeyli” anlamına gelir; bir olasılıkla ekonomik ya da siyasal baskılar yüzünden Nilgiriler’e kuzeyden indikleri kuşkusuzdur. Bu göç, Lingayat Hindu mezhebinin kurulduğu 12. yüzyıldan sonra gerçekleşmiş olmalıdır; çünkü bazıla- nnın, Nilgiriler’e geldiklerinde Lingayat adını taşıdığı bilinmektedir. Katolik bir misyonerin Badagalar ile ilgili ilk kayıtlı gözlemde bulunduğu 1602’den çok önceleri, bu halk Nilgiriler’e yerleşmiş ve öbür Nilgiri halklanyla ortak yaşam ilişkilerini geliştir­mişti.

Eskiden Badagalar, kendi içinde eş alıp veren hiyerarşik altı gruba bölünmüştü. En yüksekte yer alan iki grup etyemezdi. En alttaki grubun üyeleri, öteki beş gruba hizmet etmekle görevliydi. Badagaların ge­leneksel ekonomisi, öbür Nilgiri halkları Kotalar ve Todalar ile Kurumbalardan sağ­ladıkları mal ve hizmetlere dayanıyordu.

Günümüzde genellikle eğitim görmüş olan Badagalar, topluluklarını hızla ileri götür­müşlerdir. Tahılın yanı sıra büyük miktar­larda patates ve sebze üretirler. Nüfusun çoğunluğu, geleneksel dinlerini ve toplum­sal alışkanlıklarını değiştirmiştir. Bugün birçok Badaga, tarımın iyileştirilmesiyle, yerel ve ulusal politikalarla, Hindu kast sisteminin doğurduğu sorunlarla ilgilenmek­tedir. Badagalar, 20. yüzyıl koşullarına başarıyla ayak uyduran yerli topluluklar arasındadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz