Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Babıali baskını nedir ne zaman oldu - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Ağustos 2022

Babıali baskını nedir ne zaman oldu

Babıali baskını ne zaman oldu, Babıali baskını nedir

Bâbıâli Baskını, İttihat ve Terakki Fırkası ileri gelenlerinin Bâbâli’yi basarak iktidarı doğrudan ele geçirmeleriyle sonuçlanan hükümet darbesidir. (23 Ocak 1913).

II. Meşrutiyet’in ilanından (1908) sonra başlayan İttihat ve Terakki yönetimine muhalif olanlar örgütlenerek Hürriyet ve İtilaf Fırkası’nı kurmuşlardı. Parti siyasal gücünü giderek artırırken, Halaskâr Zabitan Grubu olarak bilinen bir grup İtilafçı subay, birlikleri ile Makedonya’da ayaklan­mış ve Askeri Şûra’ya verdikleri bir muhtı­rayla İttihat ve Terakki hükümetini düşür­müşlerdi (1 Temmuz 1912). Ülkedeki siya­sal gerilimin arttığı bu dönemde Balkan Savaşı’na giren Osmanlı Devleti, Balkan devletleri karşısında ağır bir yenilgiye uğra­mış, düşman Çatalca’ya kadar ilerlemişti. I. Balkan Savaşı sonunda Osmanlı Devleti’nin barış istemesi üzerine 16 Aralık 1912’de başlayan Londra Konferansı’nda Edirne pa­zarlık konusu olmuştu.

Bu durumdan hükümeti sorumlu tutan İttihat ve Terakki Fırkası bir hükümet darbesi yapmaya karar verdi. Enver ve Talât beylerin önderliğinde İttihat ve Terak- ki’nin fedailerinden küçük bir grup, 23 Ocak 1913’te “Edirne elden gidiyor” sloga­nıyla, Kâmil Paşa hükümetinin toplantı­da bulunduğu bir sırada Bâbıâli’yi bastı. Baskın sırasında beş kişi öldürüldü. Öldürü­lenlerin arasında Harbiye Nazırı Nazım Paşa da vardı. Bâbıâli Baskını, Kâmil Paşa’ mn görevinden istifa ettirilmesi ve Hareket Ordusu komutanı Mahmud Şevket Paşa’nın sadrazamlığa getirilmesi ile sonuçlan­dı. ittihat ve Terakki’nin hemen tüm yöneti­ci kadrosuyla iktidara geldiği bu hükümette yalnızca Talât Bey (Paşa) bir görev alma­mıştı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Büşra Yılmaz dedi ki:

    Yazınız çok aydınlatıcı ve yararlı olmuş gerçekten. Teşekkür ederim :)

  2. Ahras Büşra dedi ki:

    Tamam çok güzel bilgi kısaca

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781