Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Kasım 2020

Azorin Kimdir

Azorin  biyografi, Azorin kimdir

Azorin, asıl adı josé Martínez ruiz (d. 8/11 Haziran 1874, Monóvar – ö. 2 Mart 1967, Madrid, İspanya), romancı ve döneminin en tanınmış İspanyol edebiyat eleştirmenidir. 20. yüzyılın eşiğinde İspanyol yaşamına ve ede­biyatına yeni bir canlılık kazandırmayı amaçlayan ’98 Kuşağı içinde yer almıştır. Bu topluluğa, günümüzde de kullanılan ’98 Kuşağı adını veren kişidir. Açık bir üslup kullanarak ve eleştirilerinde belirli ilkeler öne sürerek 19. yüzyılın gösterişli yazı gele­neğine karşı çıkmıştır.

Valencia, Granada ve Salamanca’da hu­kuk okuduktan sonra gazeteci olmak için Madrid’e giden Azorin, açıksözlülüğünden dolayı edebiyat çevrelerinin dışında kaldı. La voluntad (1902; İrade), Antonio Azorin (1902) ve Las confesiones de un pequeño filósofo’dan (1904; Küçük Bir Filozofun İtirafları) oluşan bir roman üçlemesi yazdı. Geleneksel roman biçiminden kopuşu yan­sıtan bu üçleme, gerçekte diyalog biçiminde yazılmış izlenimci denemeler olarak nitelen­dirilebilir. Üçleme, ’98 Kuşağı üzerinde birleştirici bir rol oynamıştır. Derin bir yurtse­verlik duygusundan yola çıkan Azorin, yapıt­larında hiç yılmadan İspanyol kültüründe kalıcı olduğuna inandığı değerleri gün ışığı­na çıkarmaya çalışmıştır. El alma castellana (1900; Kastilya Ruhu), La ruta de Don Quijote (1905; Don Quijote’nin Yolu) ve Una hora de España, 1560-1590 (1924; İspanya’nın Bir Saati, 1506-1590) adlı yapıt­larında, düzyazının etkileme gücünden ya­rarlanarak okurun duyarlığına yön verir ve İspanyol yaşamının özünü büyük bir titizlik ve incelikle ortaya çıkarır. Azorin’in Al márgen de los clásicos (1915; Klasiklere Kenar Notları) gibi edebiyat eleştirileri, edebiyat beğenisine yeni ufuklar açmış ve İspanyol edebiyatının büyük bir bölümünün halka ulaşamadığı bir dönemde, İspanyol klasiklerine karşı büyük bir ilginin uyanma­sını sağlamıştır.

Azorin, yabancı ülkelerdeki güncel düşün­celerin izlenmesini sağlamak amacıyla, 1923’ten 1936’ya değin Revista de Occidente adlı dergiyi çıkardı. İspanyol İç Savaşı bo­yunca Paris’te kaldı ve La Nación adlı Arjantin gazetesine yazılar yazdı. 1949’da Madrid’e döndü. Ölümünden sonra Monóvar’da açılan müzede Azorin’in kitaplığı da bulunmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz