Aziz Sancar Hayatı Kısaca Özeti

Bu yazımızda Aziz Sancar hayatı kısaca özeti kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Aziz Sancar, 8 Eylül 1946 yılında Mardin’in Savur ilçesinde doğmuştur. Babası Abdülgani, annesi Meryem Sancar’dır. Dokuz nüfuslu bir ailede yaşamıştır. Yedi kardeşin en küçüklerinden olan Aziz’e, TSK’da generalliğe kadar yükselmiş abisi Kenan okuma ve yazma öğretmiştir.

Mardin’in Savur ilçesinde eğitim ve öğretime hayatına başlayan Aziz Sancar, ilkokul, ortaokul ve lise öğrenimini memleketinde tamamlamıştır. Yedi yaşına kadar yokluk içinde yaşayan ailenin çocuğu olarak, okul hayatının ilk yıllarında köy hayatıyla meşgul olarak çobanlık da yapmıştır.

Aziz Sancar, 1963 yılında İstanbul Üniversitesi – Tıp Fakültesi’ni kazanarak doktorluk okumaya başlamıştır. Aynı zamanda futbolla da ilgilenen Aziz Sancar, milli takıma kadar da yükselmiştir. Başarılı hayatı okul yıllarında da sürmüştür. 1969 yılında fakülteden birincilikle mezun olmuştur. İki yıl kadar Mardin – Savur’da bir sağlık ocağında görev yapmıştır.

NATO – TÜBİTAK bursu alarak Amerika’ya giden Aziz Sancar, John Hopkins ve Dallas Üniversiteleri’nde çalışmalar yaparak doktorasını tamamlamıştır. Yale Üniversitesi’nde de doçentliğini tamamlamıştır.

Moleküler Biyoloji ve DNA onarımı üzerine yaptığı çalışmaları doçent unvanı alarak 1982 yılında gerçekleştirmiştir. North Carolina Üniversitesi’nde Biyokimya ve Biyofizik Bölümü’nde öğretim üyesi olarak da çalışmaktadır.

Aziz Sancar, 2015 yılında Nobel ödülü alarak DNA onarımına yaptığı katkılarından dolayı Kimya alanında tarihe geçmiştir. Nobel alan ikinci Türk olan Aziz Sancar, bilim alanında da kendini kanıtlamıştır. Türkiye’nin gururu olan Aziz Sancar, normal hayatına devam etmektedir.

Aziz Sancar Hayatı Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

45 yorum

  1. herkez hava atıyor benimde youtube kanalım var lord of murat diye yazarsanız benim çektiğim videoloru görürsünüz ama en güzel videolerım counter strike olmuştur videolarımı beğenmeyi unutmayın !!!

  2. kim hazırlamışsa teşekkür ediyorum, aziz sancar ödevim kısa ve harika olmuş, özenle yazıyorum. bu arada hem zeki hem güzel hem de çalışkanım, kıskananlar çatlasın. :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.