Ay'ın Evreleri Nelerdir? Yeni Ay Evresinde Ay Görülmez Buna İki Neden Yazınız.
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ağustos 2018

Ay’ın Evreleri Nelerdir? Yeni Ay Evresinde Ay Görülmez Buna İki Neden Yazınız.

Bu yazımızda ayın evreleri nelerdir yeni ayı evresinde ay görülmez buna iki neden yazınız kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Dünya, Güneş etrafında eliptik bir yörüngede dönen ve kendi etrafında da dönmeye devam eden dünya bir gezegendir. Gezegenlerin uyduları da bulunabilir. Dünyanın da uydusu bulunmaktadır. Dünyanın uydusu aydır. Ay, dünyanın dörtte biri büyüklüğünde ve yaklaşık 157 bin kilometre mesafededir. Dünyaya en yakın gök cismidir. Ay, dünyanın etrafında dönmektedir. Dünya da güneş etrafında dönmektedir.

Güneşten aldığı ışınları yansıtan ay, güneşin ve ayın hareketleri nedeniyle belli açılarda ve yerlerde bu ışığı yansıtmaktadır. Ay bu nedenle farklı durumlarda ve ışık açılarında bulunmaktadır. Ayın evreleri bu şekilde oluşmaktadır. Yeni ay, ilk dördün, dolunay ve son dördün ayın evreleridir. Yeni ay evresi de ayın, dünyanın arkasında kalarak güneşten uzak olması ve ışık yansımalarından uzak olmasıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. utku dedi ki:

    Ayın evreleri geçen gün bizim sınavımızda sorulan bir soruydu. Bu siteye bayılıyorum ne zaman buradan bir şey okusam sınavda çıkıyor ve ben hemen cevaplıyorum :)

  2. kübra dedi ki:

    Ayın evreleri geçen gün ki sınavımda çıktı bende derslerime sizin sitenizden çalışmaya bayılıyorum çünkü sınavlarda hep buradan sorular çıkıyor.

Yorum Yaz