Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Ayasofya ile İlgili Düşünce Yazısı - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Ağustos 2022

Ayasofya ile İlgili Düşünce Yazısı

Aşağıda Ayasofya ile ilgili düşünce yazısı kısaca olarak ele alacağız.

Ayasofya, siyasi, tarihi, kültürel ve dini değeri olan bir yerdir. İstanbul’un fethedilmesiyle birlikte cami olmuştur. Cumhuriyetin ilanından sonra da müzeye çevrilmiştir. Ayasofya tarihin en önemli mabetlerinden biri olarak kadim bir tarihi geçmişe sahip olarak köklü bir mazi temelleri üzerinde yaşar.

Günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Ayasofya turistik bir mekan olarak turistlerin de hizmetine açılmaktadır. Küçük bir kısmında namaz ibadetinin yerine getirilmesi adına cami faaliyetleri de devam etmektedir. Tarihi Yarımada içinde Topkapı Sarayı’nın hemen yanında Sarayburnu semtinde bulunmakta ve İstanbul Boğazı’nı da temaşa etmektedir.

Her yıl Ayasofya’yı ziyaret etmek için yüz binlerce turist İstanbul’a gelmektedir. Ayasofya iç mimarisi, dış güzelliği ve cami silüetindeki yapısıyla göz kamaştırmakta ve turistlerin de dikkatini çekmektedir. Hristiyanların özellikle gelip ziyaret ettiği Ayasofya, kültürlerin de odak noktasında yer almaktadır.

Ülkemiz için önemli bir değeri bulunan Ayasofya, kültür varlıklarından biri olarak korunmaktadır. Ayasofya, siyasi, kültürel ve sosyal olarak önemini korumakta ve insanların ziyaretine açık bir şekilde ihtişamını da korumaktadır. İstanbul tarihi için de ayrı bir yere sahiptir.

Şairlerin şiirler yazdığı, ediplerin metinler kaleme aldığı Ayasofya, dört minareli cami yapısı, içindeki tarihi  levhalarıyla ilgi ve dikkat odağı olmaya devam ederek Türkiye’nin en önemli tarihi eserlerinden biridir.

Ayasofya ile İlgili Düşünce Yazısı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Melike dedi ki:

    güzel yazıya güzel derim, çünkü Ayasofya ile İlgili Düşünce Yazısı mükemmel ötesi olmuş, Ben Adıyaman il birinciyisim, okulda da en güzel kızım, kıskananlar çatlasın!

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781