Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Şubat 2021

Ayağını Yorganına Göre Uzat Atasözü Nasıl Çıktı

Ayağını Yorganına Göre Uzat Atasözü Nasıl Çıktı hakkında bilgi kısaca.

Günümüzde “Ayağını yorganına göre uzat” atasözünü sıklıkla kullanmaktayız. İnsanların yaşama tarzının güçlerinin yettiği biçimde olması gerektiğini anlatan bu sözün çıkışı bir efsaneye dayanmaktadır.

Çocuk bir  gün babası ile birlikte uyumak ister. Babası da kabul eder ve gece onu yanına alır. Bir de bakarlar ki yattıklarında yorgan babaya yetmemektedir. Çocuğu ise tümüyle içine almaktadır. Çocuk bu duruma çok gülmüştür.

Babası buradan bir öğüt çıkararak şöyle der: “İşte ben burada kendi imkanlarıma göre dizimi kırıp yatmadığım için sıcak biçimde uyuyamıyorum, ayağım dışarda kalıyor. Eğer sınırlarımı bilip bacağımı dizlerimden kırsaydım bu yorgan bana da yeterdi ve sıcak bir şekilde uyuyabilirdim.”

Baba daha sonra çocuğa onun da böyle yaşaması gerektiğini söyledi. Eğer 10 lirası varsa gidip 20 liralık oyuncak almaması gerektiğini, öderken güçlük çekeceğini söyledi. Borç almak hem kendini kötü hissettirirdi hem de ödeyemezse borçlu olduğu arkadaşlarıyla arası bozulurdu.

“10 liralık oyuncak alsaydın hiç borçlu olmazdın” diye devam etti babası. “20 liralık oyuncak biraz bekleyebilir, ileride paran olduğunda o parayla bu oyuncağı satarak kazanacağın parayı birleştirip 20 liralık oyuncağı alabilirsin”. Çocuk dikkatle babasını dinliyordu. Babasının son sözü ise şöyleydi: “İşte bu sebeptendir, ayağını yorganına göre uzatmalısın ki üzülmeden hayatını yaşayasın”.

Çocuk uykusuna dalana kadar bu sözü düşünmüştür. Bundan sonra hayatında hep buna uyarak yaşamaya karar vermiştir.

images (1)

Ayağını Yorganına Göre Uzat Atasözü Nereden Gelmiştir Hakkında Yorum  Yapabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz