Ay Tutulması Nedir Nasıl Olur?

Aşağıda ay tutulması nedir nasıl olur kısaca olarak ele alacağız.

Doğada birçok olay fiziksel olaylar gereğince oluşmaktadır. Fiziksel olaylar sayesinde canlılık faaliyetleri de devam etmektedir. Evren fizik kanunları ölçüsünde bir düzen içinde bulunmaktadır. Evrende yıldızlar, gezegenler ve gezegenlere bağlı uydular bulunmaktadır.

Evren galaksilerden meydana gelmektedir. Galaksiler de yıldız kümelerinden meydana gelmektedir. Yıldızlar sistem şeklinde bulunmaktadır. Sistemler içinde gezegenler bulunmaktadır. Kütle çekim kuvvetine göre gezegenler yıldızların etkisiyle hareket ederler.

Yıldız, gezegenlerden daha büyüktür. Kütle çekimleri, gezegenlerden daha fazladır. Bu nedenle gezegenler, yıldız etrafında belli bir yörüngede dönmektedir. Gezegenler de uydularından daha büyüktür. Bu nedenle gezegenlerin kütle çekim etkisinde uydular hareket etmektedir.

Güneş’in de bir sistemi vardır. Güneş sisteminde bulunan gezegenlerden biri de Dünya’dır. Dünya, Güneş’in kütle çekim kuvvetiyle belli bir yörüngede hareket etmektedir. Dünya’nın da Ay isimli bir uydusu bulunmaktadır. Ay da Dünya’nın kütle çekim kuvvetiyle belli bir yörüngede hareket etmektedir.

Bu hareketler nedeniyle bazı fiziksel durumlar meydana gelmektedir. Bunlardan biri de Ay tutulmasıdır. Ay tutulması fiziksel bir olaydır. Ay tutulmasında Dünya, Ay ile Güneş arasına girer. Böylece Ay tutulur. Ay tutulmasında Dünya’nın yörünge üzerindeki hareketi net bir şekilde fark edilir. Fiziksel olarak bu tutulma olayının gerçekleşmesi Güneş için de geçerlidir.

Ay Tutulması Nedir Nasıl Olur Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

  1. Ay tutulması; yer yuvarlağının Güneş ile Ay arasına girmesiyle, Ay’ın yer yuvarlağının gölgesinde kalmasına denir. Hepimiz merakla izlemeye çalışırız çok heyecanlı bir durumdur.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.